Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Oznaczenie lipidów


informacje podstawowe

Oznaczenie poziomu trójglicerydów we krwi - ogólne spojrzenie na wartość lipidów we krwi.

Oznaczenie lipidów


w jakim celu jest robione?

Przy zaburzeniach przemiany tłuszczowej, w skazie moczanowej, w chorobach nerek i wątroby, w zapaleniu trzustki i przy cukrzycy.

Oznaczenie lipidów


jak się przygotować?

Badanie powinno być wykonywane na czczo, po minimum ośmio-godzinnej przerwie w jedzeniu. Wskazane jest również stosowanie niskotłuszczowej diety przez okres kilku dni poprzedzających badanie.

Oznaczenie lipidów


jak się wykonuje?

Najczęściej do tego badania wykorzystuje się żyłę w zgięciu łokciowym. Najpierw następuje dezynfekcja miejsca wkłucia - np. spirytusem. Samo wkłucie jest niezbyt bolesne. Wszystko zależy od charakteru pacjenta i od fachowości osoby pobierającej krew oraz od średnicy igły.

Oznaczenie lipidów


co po badaniu?

Po badaniu miejsce ukłucia należy przycisnąć watką umoczoną w środku dezynfekującym. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie zginać ręki w łokciu, gdyż sprzyja to powstawaniu krwiaka. Ręka powinna być wyprostowana, a samo miejsce ukłucia mocno uciśnięte. Po krótkiej chwili zapomina się o całym wydarzeniu i możemy wracać do domu.

Oznaczenie lipidów


ewentualne powikłania

Dłuższe krwawienie z miejsca ukłucia może być związane z zaburzeniami krzepnięcia, dlatego w takim przypadku trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza czy pielęgniarki. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak w miejscu wkłucia, który może powstać z powodu niedostatecznego ucisku po wkłuciu lub z powodu wspomnianych zaburzeń krzepnięcia. Ale zanika on w ciągu paru dni po badaniu.

Oznaczenie lipidów


normy badań

Do 180 mg/dl (2 mmol/l)

Zobacz także badania w kategorii


Badania krwi, moczu, testy ciążowe

zapraszamy na forum