Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Polska wydaje zbyt mało na onkologię

data dodania artykułu: 02 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




Jak podsumował dr Krajewski, z raportu Instytutu Karolinska wynika, że finansowanie onkologii nie tylko w Polsce, ale w całej Europie jest nieproporcjonalne do tego, jak duży jest to problem zdrowotny.

Według Rafała Zyśka z Narodowego Funduszu Zdrowia, od lipca 2008 r. nastąpiło wiele korzystnych zmian w finansowaniu onkologii. NFZ odszedł m.in. od katalogu schematów chemioterapii, który powodował dużą biurokratyzację. "Do lipca 2008 r. wszystko co się nie mieściło w schematach musiało być rozliczone w ramach terapii niestandardowej, a teraz mamy wykaz substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i substancje będące w tym wykazie można dowolnie łączyć. To pozwala na znacznie większą indywidualizację terapii" - podkreślił Zyśk.

Do innych pozytywnych zmian w onkologii Zyśk zaliczył wprowadzenie oddzielnego katalogu leczenia ciężkich i zagrażających życiu powikłań po chemioterapii oraz zwiększenie wyceny świadczeń w chemioterapii i świadczeń wykonywanych w ramach programów terapeutycznych. Na przykład, wzrost wyceny hospitalizacji związanej z wykonaniem programu terapeutycznego wzrósł niemal o 140 proc. w przypadku osoby dorosłej i o 113 proc. w przypadku dziecka.

Przedstawiciel NFZ podkreślił jednak, że zostało to zaplanowane na początku roku 2009, kiedy nie przewidywano tak gwałtownego zmniejszenia spływu składek do NFZ. "Może się okazać, że z powodu wzrostu bezrobocia w drugiej połowie roku spływ składek spadnie do takiego poziomu, że będziemy mieć duże trudności z finansowaniem tych świadczeń" - zaznaczył.








Zobacz podobne artykuły


Rak szyjki macicy - objawy
Pamiętaj, że choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej
Badania prostaty ratują życie
Rutynowe badania prostaty zmniejszają śmiertelność z powodu raka tego narządu o 20 procent - informuje "New England Journal of Medicine".
...
czytaj wiecej