Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 31 marzec 2009 źródło: Serwis Nauka w Polsce PAP




W zestawieniu, najlepsze wyniki, mierzone 5-letnimi przeżyciami pacjentów (co jest równoznaczne z wyleczeniem), uzyskały Islandia, gdzie wyleczonych jest najwięcej w Europie mężczyzn (ok. 47 proc.) oraz Francja i Finlandia, które mają najwyższy odsetek wyleczonych kobiet (59 proc.). Polska w tym zestawieniu znalazła się na końcu - z najniższym wskaźnikiem wyleczonych panów - 21 proc. i pań - 38 proc.

Najniższy odsetek pacjentów wyleczonych z raka płuca - tj. 5 proc. stwierdzono w Danii, Czechach i Polsce; natomiast największą liczbę pacjentów wyleczonych z tego nowotworu mają Francja i Hiszpania - ponad 10 proc.

Różnice w skuteczności leczenia między krajami Europy Zachodniej, a Polską, Czechami i Słowenią dotyczą też raka piersi, raka jelita grubego i raka prostaty.

"Dane wykorzystane w tej analizie pochodzą głównie lat 90. i dotyczą najbardziej rozwiniętych krajów europejskich plus trzech krajów europy środkowej - Słowenii, Czech i Polski. Nie uwzględniono w tych badaniach np. Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Ukrainy czy Rosji" - podkreślił prof. w rozmowie z PAP. A według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w europejskim regionie jest 51 krajów. "Jesteśmy więc w połowie listy wszystkich europejskich krajów" - dodał.

"Stwierdzenie, że Polska ma najgorszą opiekę onkologiczną jest dalekie od rzeczywistości i nie jest oparte na faktach. Moim zdaniem, poziom leczenia onkologicznego w Polsce jest adekwatny do naszego rozwoju ekonomicznego - zaznaczył prof. Zatoński. - Polsce trudno się porównywać ze Szwajcarią czy Szwecją, gdyż są to kraje, w których najlepiej funkcjonuje służba zdrowia i które wydają na leczenie nowotworów kilkakrotnie więcej. Dlatego ich efekty leczenia są proporcjonalnie lepsze".

"Z naszych najnowszych danych wynika, że 5-letnie przeżycia dla pacjentów zdiagnozowanych w latach 1999-2002 wynoszą 31 proc. - dla mężczyzn oraz 50 proc. dla kobiet" - powiedział prof. Zatoński. Zaznaczył, że dane, którymi dysponuje Centrum Onkologii dotyczą całej Polski, natomiast dane, którymi posłużono się w badaniu Eurocare - tylko kilku ośrodków; nie można ich więc porównywać.

"Można powiedzieć, że 5-letnie przeżycia pozostają w Polsce na poziomie adekwatnym do wyposażenie polskiej onkologii w środki techniczne i terapeutyczne" - podsumował prof. Zatoński.









Zobacz podobne artykuły


Rak szyjki macicy - objawy
Pamiętaj, że choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej
Rak płuc - objawy
Każda choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej