Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 19 lipiec 2010 autor:

Małgorzata Lech





Ropnie mnogie pach (hidradenitis suppurativa) to w istocie bakteryjne zakażenie gruczołów apokrynowych. Sprzyja temu zwiększone pocenie. To schorzenie może pojawić się dopiero w czasie, kiedy gruczoły apokrynowe zaczynają funkcjonować, tzn. po okresie pokwitania. Zmiany mają charakter ropnych, bolesnych guzów ulegających po różnym okresie trwania przebiciu. Pojawiają się tam, gdzie występują gruczoły apokrynowe, ale najczęściej dotyczą okolicy pach. Schorzenie często trwa przez wiele miesięcy, zmiany nierzadko nawracają.

W leczeniu stosuje się antybiotyki (zgodnie z wynikiem wykonanego wcześniej posiewu ropy i antybiogramu), szczepionki bakteryjne. Miejscowo skórę odkaża się roztworami przeciwbakteryjnymi, stosuje się maści antybiotykowe, maść ichtiolową. W razie potrzeby schorzenie leczy się chirurgicznie, nacinając ropnie. W przypadkach o nawrotowym charakterze zmiany usuwa się w całości, pokrywając ubytki przeszczepami skóry.

Rzadkim schorzeniem gruczołów potowych jest ziarnistość czerwona nosa (granulosis rubra nasi). Choroba najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne. Dotyczy ona dzieci między 6. miesiącem a 10. rokiem życia i zwykle samoistnie wygasa w okresie pokwitania. Zaburzenie polega na wzmożonej czynności gruczołów potowych skóry nosa, policzków, wargi górnej, brody. Zmiany mają charakter ciemnoczerwonych, drobniutkich grudek, nierzadko z pęcherzykami na szczycie. Między grudkami i na ich powierzchni widoczne są kropelki potu. W zasadzie nie ma skutecznego leczenia tego schorzenia. Miejscowo stosuje się pudry, jak przy poceniu nadmiernym.

Choroba Foxa-Fordyce'a dotyczy gruczołów apokrynowych. Schorzenie to nie ma ustalonej etiologii. Występuje głównie u kobiet między okresem pokwitania a menopauzą. Objawia się bardzo silnym świądem okolic ciała, w których występują gruczoły apokrynowe. Następnie w tych miejscach pojawiają się drobne grudki barwy cielistej lub brunatnej. Leczenie schorzenia jest trudne. Ogólnie podaje się leki o działaniu przeciwświądowym i uspokajającym, miejscowo stosuje się sterydy w postaci maści i kremów lub wstrzyknięć doogniskowych. W wyjątkowych przypadkach, podobnie jak w ropniach mnogich pach, zmiany usuwa się chirurgicznie.

"Żyjmy dłużej" 6 (czerwiec) 2000