Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Wiosenne zmęczenie, a może objaw choroby?

data dodania artykułu: 30 marzec 2010 źródło: RynekZdrowia.pl


Co może niepokoić
Warto jednak pamiętać, że osłabienie, zmęczenie i ogólne zniechęcenie, nie muszą być tylko oznaką wiosennego przesilenia, ale mogą być objawem choroby.

– Każdy zna swój organizm i wie, jak reagował na wiosnę w poprzednich latach – zaznacza doktor Miłoszewski. – Jeśli objawy przesilenia wiosennego są szczególnie nasilone w porównaniu z poprzednimi sezonami i utrzymują się znacznie dłużej niż zwykle, należy zasięgnąć porady lekarza.

– Może się bowiem okazać, że osłabienie, to objaw niedokrwistości, a znużenie i niechęć do działania, to np. oznaka depresji lub subdepresji – wyjaśnia Jacek Miłoszewski. – Najlepiej niech lekarz wówczas zdecyduje, czy są to objawy o niepokojącym nasileniu, czy też mieszczącym się w wiosennej normie.









Zobacz podobne artykuły


Mukowiscydoza
Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate, cystic fibrosis, w skrócie CF) jest uwarunkowaną genetycznie chorobą monogenową dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny o podłożu metabolicznym (związaną z przemianą materii). W populacji polskiej występuje u 1 na około 2000 żywo urodzonych noworodków. Ocenia się, że co 25 osoba w Polsce jest nosicielem genu mukowiscydozy, sama nie wykazując żadnych objawów chorobowych. Gen odpowiedzialny za CF znajduje się na chromosomie 7 i odpowiada za produkcję białka, które odgrywa rolę w transporcie jonów (dokładniej sodu i chloru) przez błony komórkowe. W zależności od rodzaju uszkodzenia w obrębie genu chory cierpi na lżejszą bądź cięższą postać choroby....
czytaj wiecej