Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Profilaktyka zakażeń wirusem RS: w lutym początek rokowań ze szpitalami

data dodania artykułu: 02 luty 2010 autor:

Luiza Jakubiak

źródło: RynekZdrowia.pl


– Rozwiązaniem byłoby dokonanie zakupu z tzw. wolnej reki i zrezygnowanie z przeprowadzania przetargu – uważa mecenas Bondaryk.

Cena monopolisty

Wiceminister Marek Twardowski ubolewa, że cena paliwizumabu jest tak wysoka: – Koszt podania pięciu dawek w sezonie, to ok. 25 tys. złotych. Firma, która jest monopolistą na świecie, nie chce obniżać cen. Żałuję, że nie ma konkurentów w tej dziedzinie.

Obecnie w badaniach klinicznych znajdują się co najmniej dwa leki przeciwko wirusowi RS. Być może jeden z nich, motavizumab, zostanie zarejestrowany jeszcze pod koniec tego roku.

Motavizumab to humanizowane przeciwciało monoklonalne drugiej generacji. Jest oceniany jako lek bardziej skuteczny niż paliwizumab, jednak dotychczasowe badania kliniczne nie potwierdziły wpływu na obniżenie wskaźnika umieralności (podobnie jak w przypadku paliwizumabu).

Taniej raczej nie będzie

Zarówno paliwizumab, jak i motavizumab, to produkt spółki MedImmune, należącej do firmy AstraZeneca. Spółka sprzedała prawa do wprowadzenia na rynek obu preparatów poza USA koncernowi Abbott. Wszystko zostaje więc w rękach tych samych podmiotów.

Jeśli firmy z powodzeniem wprowadzą lek drugiej generacji i zdążą poprzez marketing „przestawić“ jak największą liczbę pacjentów na motavizumab, przed pojawieniem się wersji generycznej produktu pierwszej generacji (czyli paliwizumabu), to jeszcze przez lata cena terapii anty-RSV nie spadnie do poziomu oczekiwanego przez płatnika.

Zobacz podobne artykuły


Jak poprawić skuteczność terapii przeciwbólowej?
O tym jak poprawić skuteczność terapii przeciwbólowej polskich pacjentów w warunkach szpitalnych dyskutowali polscy i niemieccy eksperci z zakresu anestezjologii i leczenia bólu. W dniach 13-15 stycznia 2010 r. odbyło się w Munster/Essen w Niemczech spotkanie grupy ekspertów z dziedziny leczenia bólu i anestezji pooperacyjnej. Tematem przewodnim spotkania była wymiana doświadczeń związanych z projektem ?Szpital bez bólu?....
czytaj wiecej