Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Jak poprawić skuteczność terapii przeciwbólowej?

data dodania artykułu: 02 luty 2010 źródło: biomedical.pl

O tym jak poprawić skuteczność terapii przeciwbólowej polskich pacjentów w warunkach szpitalnych dyskutowali polscy i niemieccy eksperci z zakresu anestezjologii i leczenia bólu. W dniach 13-15 stycznia 2010 r. odbyło się w Munster/Essen w Niemczech spotkanie grupy ekspertów z dziedziny leczenia bólu i anestezji pooperacyjnej. Tematem przewodnim spotkania była wymiana doświadczeń związanych z projektem „Szpital bez bólu”.Organizatorzy spotkania Prof. Jan Dobrogowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Prof. Jurgen Osterbrink, Członek Niemieckiego Towarzystwa Badania Bólu są przewodniczącymi grupy ekspertów, rady programowej opracowującej założenia i wytyczne dla szpitali pragnących leczyć bez bólu.

W Polsce już 26 szpitali otrzymało certyfikat „Szpital bez bólu", a kolejnych 49 ubiega się o spełnienie określonych w formule projektu standardów. W Niemczech projekt prowadzony od 2003 roku objął 25 szpitali, a około 80 ubiega się o przyznanie certyfikatu.

Podczas spotkania eksperci rozmawiali o praktycznych rozwiązaniach we wprowadzaniu i propagowaniu standardów leczenia bólu, które sprawdzają się w obu krajach. Ważnym i bardzo wartościowym w opinii uczestników punktem spotkania, była wizyta w niemieckim szpitalu w Recklinghausen, który uzyskał niedawno certyfikat „Szpitala bez bólu”. Tu w praktyce Polscy lekarze mogli się przekonać o efektach projektu - rozmawiając z lekarzami i z pacjentami tego szpitala.

Porównując procedury przyznawania certyfikatów, weryfikację wdrożonych szkoleń personelu medycznego i kryteria oceny kontroli bólu pooperacyjnego dyskutowano nad nowymi rozwiązaniami, które mogły by być wykorzystane w Polskich szpitalach.

Jednym z wniosków spotkania „Szpital bez bólu” Polish - German Experts' Forum okazała się potrzeba rozszerzenia projektu poprzez wprowadzenie wytycznych dotyczących leczenia bólu przewlekłego do realizowanego programu „Szpital bez bólu".

„Widząc realną poprawę w leczeniu bólu pooperacyjnego, a także wartości jakie dla pacjenta niesie regularne mierzenie jego bólu i podawanie odpowiednich środków uśmierzających ból, uważam za ważne poszerzenie spektrum zainteresowań programu „Szpital bez bólu” o procedury diagnozowania i leczenia bólu przewlekłego, zarówno na oddziałach onkologicznych jak i internistycznych”- stwierdza Prof. Jan Dorogowski.

Profesor Jurgen Osterbrink dodaje: „Program „Szpital bez bólu” to projekt zaangażowania zarówno lekarzy jak i pielęgniarek w bardziej indywidualne reagowanie na potrzeby cierpiącego pacjenta. Jest to praca zespołowa polegająca na regularnym mierzeniu bólu i odpowiednim modyfikowaniu podawanych leków przeciwbólowych. Dzięki tej pracy i współpracy pacjenta osiągamy wysoką jakość leczenia bólu pooperacyjnego, a co za tym idzie szybszy powrót pacjenta do zdrowia.”

Obecni na spotkaniu specjaliści wyrazili potrzebę zwrócenia uwagi na ustawiczne kształcenie personelu medycznego w zakresie leczenia bólu zarówno pooperacyjnego jak również bólu przewlekłego. Eksperci wyrazili potrzebę, by mierzenie i leczenie bólu stało się integralną częścią opieki nad hospitalizowanym pacjentem.

Spotkanie odbyło się dzięki grantowi edukacyjnemu Mundipharma Polska Sp. z o.o., firmy farmaceutycznej dostarczającej innowacyjnych rozwiązań w leczeniu bólu.