Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Profilaktyka zakażeń wirusem RS: w lutym początek rokowań ze szpitalami

data dodania artykułu: 02 luty 2010 autor:

Luiza Jakubiak

źródło: RynekZdrowia.pl

27 stycznia do Centrali NFZ wpłynął wykaz 33 ośrodków, wyłonionych przez zespół ds. profilaktyki paliwizumabem, do podania wcześniakom tego preparatu w ramach programu zdrowotnego "Profilaktyka zakażeń wirusem RS u dzieci z przewlekłą chorobą płuc (dysplazją oskrzelowo-płucną)". Jak informuje nas rzecznik prasowy NFZ, Andrzej Troszyński, pozostały do wyjaśnienia zagadnienia związane z listą wytypowanych placówek.– Myślę, że od początku przyszłego tygodnia, oddziały wojewódzkie NFZ będą mogły zacząć rokowania z wybranymi szpitalami – mówi Andrzej Troszyński.

Nie będzie konkursu ofert
15 stycznia br. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programów zdrowotnych, które było dla prezesa NFZ podstawą do wydania zarządzenia, opisującego realizację programu.

Na podstawie wcześniejszych ustaleń z prof. Ewą Helwich, konsultantem krajowym w dziedzinie neonatologii, a zarazem koordynatorem projektu podania wcześniakom paliwizumabu (synagisu) i autorką raportu, który był podstawą do wydania decyzji AOTM, rekomendującej finansowanie synagisu – powołany został tzw. zespół koordynacyjny.

– W skład zespołu, któremu przewodniczy prof. Helwich, wchodzą konsultanci wojewódzcy w zakresie neonatologii oraz inni zaproszeni specjaliści w tej dziedzinie – wyjaśnia wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Zadaniem zespołu było m.in. wyłonienie ośrodków, uprawnionych do podawania leku. – W tym przypadku nie będzie konkursu ofert, bo to zbyt długotrwała procedura. Będą za to tzw. rokowania. Od momentu powołania ośrodków akredytacyjnych, placówki będą miały do dwóch tygodni na rokowania z oddziałami wojewódzkimi NFZ – dodaje Marek Twardowski.

Tak zrobiono w Małopolsce
Prof. Ryszard Lauterbach, konsultant małopolski w dziedzinie neonatologii, tuż po zatwierdzeniu programu przez minister zdrowia, wytypował dwa ośrodki, które prowadziły profilaktykę paliwizumabem w poprzednim sezonie. Ponieważ zbliżał się kolejny termin podania preparatu, a data rozpoczęcia rokowań nie była znana, konsultant podjął decyzję o zakupie leku i podaniu pierwszej serii dla ponad 30 dzieci.

– Zgodnie z zaleceniami pani minister, że najpierw należy leczyć pacjentów, a potem dochodzić do tego, kto będzie to finansował, podjęliśmy takie działania. Oczywiście poinformowałem o tym NFZ – mówi prof. Lauterbach.

Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ potwierdza, że profesor wytypował dwie placówki, które spełniają wymogi określone przez zespół koordynacyjny: – Będziemy mogli zakontraktować świadczenia, gdy szpitale złożą odpowiednie dokumenty.

Wspólny zakup leku
Z załącznika do zarządzenia prezesa NFZ wynika, że jednostka przystępująca do konkursu na realizację programu wyraża zgodę na przystąpienie do wspólnego zakupu leku.

– Schemat kwalifikowania pacjentów do profilaktyki, monitorowania i zakończenia profilaktyki określa, że z zespołem współpracuje jednostka koordynująca realizację programu. Ośrodkiem takim jest – jak rozumiem – Klinika Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka, której szefem jest prof. Ewa Helwich – dodaje Jolanta Pulchna.

Jednak mecenas Katarzyna Bondaryk z kancelarii Hogan & Hartson wskazuje, że nawet, jeśli już wszystkie placówki podpiszą z NFZ umowy na świadczenie, to instytucja koordynująca wspólny zakup leku nie zdąży przeprowadzić procedury przetargowej. Jeżeli wcześniaki mają dostawać dawki szczepionki, to procedura zakupu leków musiałaby się zakończyć w ciągu 7 dni, co ze względów proceduralnych (np. terminy publikacji ogłoszenia, złożenia ofert) zawartych w Prawie zamówień publicznych, nie jest możliwe.Zobacz podobne artykuły


Jak poprawić skuteczność terapii przeciwbólowej?
O tym jak poprawić skuteczność terapii przeciwbólowej polskich pacjentów w warunkach szpitalnych dyskutowali polscy i niemieccy eksperci z zakresu anestezjologii i leczenia bólu. W dniach 13-15 stycznia 2010 r. odbyło się w Munster/Essen w Niemczech spotkanie grupy ekspertów z dziedziny leczenia bólu i anestezji pooperacyjnej. Tematem przewodnim spotkania była wymiana doświadczeń związanych z projektem ?Szpital bez bólu?....
czytaj wiecej