Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Rzucić - jak to łatwo powiedzieć...

data dodania artykułu: 11 styczeń 2010 autor:

Piotr Wróbel

źródło: RynekZdrowia.pl


Są efekty, ale...

Efekty takiej postawy dały się dostrzec dość szybko. Zaczęto odnotowywać spadek umieralności z powodu nowotworu złośliwego płuca. Jak wynika z informacji zawartych w tzw. Konsensusie leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu (więcej o tym dokumencie - str. 15), w Polsce umieralność na ten nowotwór wśród młodych mężczyzn zmniejszyła się w ciągu ostatniej dekady XX wieku o 33%. To już powód do ostrożnego optymizmu, ale wobec tych informacji konieczny jest jednak pewien dystans.
W 2000 roku rak płuca odebrał życie 47 Polakom spośród każdych 100 tysięcy rodaków, co dawało nam smutną, drugą po Węgrzech lokatę na epidemiologicznej liście opublikowanej przez WHO. Dla porównania - w sąsiadujących z nami Czechach w 2001 r. ten sam wskaźnik wynosił 34,2, a w Finlandii, gdzie od wielu lat realizowane są radykalne programy antynikotynowe, tylko 16,8.
Niestety, w ostatnich kilku latach nastąpiło zmniejszenie tempa spadku częstości codziennego palenia tytoniu u mężczyzn w wieku powyżej 30 lat oraz zahamowanie wzrostu odsetka ekspalaczy.
W najmłodszej wiekowo grupie dorosłych kobiet (20-29 lat), u których w latach 80. częstość codziennego palenia gwałtownie zmalała (z 50% do 25%), trend spadkowy został całkowicie zahamowany. Jak konkludują eksperci opisujący w Narodowym Programie Zdrowia efekty profilaktyki antynikotynowej, zjawiska te wynikały z niedostatecznego finansowania programu ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu w ostatnich latach.

Realizować programy

Jak ważne dla kondycji społeczeństwa jest prowadzenie racjonalnej polityki prozdrowotnej, w tym programów antynikotynowych, pokazuje przykład węgierski.
Według danych WHO, opublikowanych w 2000 roku na Węgrzech, gdzie przez lata nie prowadzono żadnych działań antynikotynowych, poziom śmiertelności spowodowanej przez raka płuca osiągnął nigdy nie notowany na świecie poziom - wynosił wówczas 67 zgonów na 100 000 mieszkańców.
To, czy w Polsce uda się utrzymać ogólnie pozytywny trend w profilaktyce chorób odtytoniowych, zależy od mądrego ustawodawstwa (chodzi głównie o zmianę przepisów ustawy antynikotynowej w sposób zapewniający ochronę biernych palaczy) i od możliwości realizacji założonych programów antynikotynowych. Teraz troską ekspertów tworzących takie programy jest m.in. szerokie zaangażowanie lekarzy w poradnictwo antynikotynowe i wprowadzenie możliwości refundacji leków dla pacjentów podejmujących leczenie zespołu uzależnienia od tytoniu.
- Zaangażowanie lekarzy jest oczywiście ważne, ale zależy ono też od tego, czy procedura leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu będzie finansowana przez NFZ - podkreśla profesor Witold Zatoński.

Zobacz podobne artykuły


HELP – dla życia bez tytoniu
Każdego roku z powodu szkodliwości palenia tytoniu w Unii Europejskiej umiera niemal milion obywateli. Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć nowe środki na walkę z tym śmiercionośnym nałogiem. Poza działaniami legislacyjnymi, podjęła starania na rzecz edukacji społeczeństwa w zakresie szkodliwości palenia tytoniu, a zadanie to zdecydowała się powierzyć młodym ludziom....
czytaj wiecej
Jak przetwać rzucanie palenia
Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Nawet po 40 latach palenia twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody. Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być właśnie palenie tytoniu. Trudny czas rzucania palenia pomoże Ci przestrzeganie 15 zasad....
czytaj wiecej
Dym papierosowy wchodzi w interakcje z lekami
Palenie papierosów zarówno czynne jak i bierne może zakłócać działanie i obniżać skuteczność niektórych leków, w tym wielu leków stosowanych w psychiatrii, nasennych czy na astmę - alarmował prof. Andrzej Stańczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na konferencji prasowej w Warszawie. Konferencję zorganizowano w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych....
czytaj wiecej
Dym tytoniowy - skład chemiczny
Dym tytoniowy to prawie 4 000 (słownie: cztery tysiące!) związków chemicznych. Ponad 40 z nich określono jako substancje rakotwórcze. Działanie tych związków ma wpływ nie yko na palących ale także na wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu źródła dymu tytoniowego. Ponżej przedstawimy tylko niektóre substancje - czy warto dobrowonie aplikować je w nasz organizm?
...
czytaj wiecej