Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 14 kwiecień 2009 źródło: Program pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Nawet po 40 latach palenia twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody. Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być właśnie palenie tytoniu. Trudny czas rzucania palenia pomoże Ci przestrzeganie 15 zasad.1.
W ciągu pierwszych dni po rzuceniu palenia staraj się spędzać jak najwięcej wolnego czasu w miejscach, gdzie palenie jest zabronione, np. w bibliotece, muzeum, sklepach, kościele.

2.
Pij duże ilości wody (niegazowanej) i soków owocowych.

3.
Staraj się unikać alkoholu i innych rzeczy, związanych często z paleniem papierosów.

4.
Jeśli nie wiesz, co robić z rękami, naucz się zajmować ręce innymi przedmiotami (wykorzystaj np. ołówek, kostkę Rubika, monetę, spinacz biurowy).

5.
Jeśli brakuje Ci trzymania czegoś w ustach, spróbuj żuć gumę lub ssać cukierki.

6.
Śpij możliwie długo. W czasie snu nie odczuwa się skutków rzucenia palenia, a nasz organizam szybko się regeneruje.

7.
Stosuj właściwą dietę. Przynajmniej przez sześć miesięcy postaraj się jeść jak najmniej mięsa, tłuszczów zwierzęcych, cukru, mocnej kawy i piwa. Jedz tłuszcze roślinne, ryby, świeże owoce i warzywa.

8.
Uprawiaj sport, znacznie szybciej dzięki temu Twój organizm się oczyści z toksyn. Szybciej też zobaczysz efekty poprawy zdrowia.

9.
Przebywaj dużo na świeżym powietrzu.

10.
Unikaj przemęczenia

11.
Porozmawiaj o swoim rzucaniu z rodziną, przyjaciółmi.

12.
Unikaj spotkań z palącymi osobami. Często nieświadomie wywołują one chęć zapalenia papierosa.

13.
Wierz, że dzasz radę rzucić palenie.

14.
Bądź w kontakcie z osobą, która chce i może Ci pomóc.

15.
Staraj się być zajęty, pracuj intensywnie, ale w zorganizowany sposób.

Zobacz podobne artykuły


Sprawdz swój poziom uzależnienia nikotyną
W prosty sposób możesz sprawdzić poziom swojego uzależnienia od nikotyny. Wystarczy poświęcić jedną minutę by zobaczyć czy Twój poziom nałogu jest niski, średni czy wysoki. Określenie tego poziomu pozwoli Ci odpowiednio dopasować terapię, która pomoże w trakcie rzucania palenia....
czytaj wiecej
Rak płuc - objawy
Każda choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej