Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Rzucić - jak to łatwo powiedzieć...

data dodania artykułu: 11 styczeń 2010 autor:

Piotr Wróbel

źródło: RynekZdrowia.pl

Gdyby jakiś badacz na początku minionego wieku opisał przypadek raka płuca i przekonująco udowodnił jego związek z paleniem tytoniu, pewnie dostałaby Nagrodę Nobla - mówią dzisiejsi epidemiolodzy i socjolodzy. Aż się nie chce wierzyć, że na początku ubiegłego stulecia rak płuca był chorobą niemal zupełnie nieznaną, nie tylko z racji dużo mniejszych możliwości diagnostycznych, ale i rzadszego rozpowszechnienia palenia tytoniu. Obecna wiedza medyczna nie pozostawia wątpliwości: dym tytoniowy szkodzi.Ciekawe są spostrzeżenia naukowców duńskich. W niedawnym badaniu udowodnili, że na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zachoruje co czwarty palacz. Wyniki analiz przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuca u palących mężczyzn jest 23 razy większe niż u niepalących.

Rachunek szans

W ostrzeżeniu "palenie zabija" umieszczonym na paczkach papierosów nie ma nic z przesady. Głównym zagrożeniem zdrowia i życia w naszej cywilizacji stały się właśnie choroby odtytoniowe.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, kiedyś równie rzadko spotykana jak rak płuca, też występuje prawie wyłącznie u palaczy. Dane szacunkowe dla Polski z początku lat 90. wskazywały, że w populacji mężczyzn w wieku od 35 do 69 lat 58% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe (w tym 91% zgonów na raka płuca), 42% zgonów na choroby układu krążenia i 71% zgonów na choroby układu oddechowego było przyczynowo związanych z paleniem.
- Szansa 15-letniego chłopca na osiągnięcie 65. roku życia była w Polsce na początku lat 90. nie tylko niższa niż w krajach rozwiniętych, ale też niższa niż w niektórych krajach Trzeciego Świata - mówi prof. Witold Zatoński, lekarz, który niemal całe życie poświęcił na przekonywanie Polaków o korzyściach zdrowotnych związanych z niepaleniem.

Moda na niepalenie

Według szacunków z lat 70. i 80., w kraju z powodu chorób odtytoniowych umierało przedwcześnie co roku prawie 70 tysięcy osób, a zachorowalność na raka płuca była najwyższa na świecie. Konsumpcja tytoniu też lokowała nas w światowej "czołówce", z wynikiem dochodzącym do 3 600 papierosów na dorosłego mieszkańca kraju.
Kampanie edukacyjne, rozwiązania prawne i realizacja programów antynikotynowych spowodowały, że na początku XXI wieku większość Polaków (60% mężczyzn i 75% kobiet) nie pali. Wcale nie tak dawno, bo jeszcze w 1982 roku w kraju nad Wisłą codziennie sięgało po papierosa 62% mężczyzn.
Polacy umieli wyciągnąć wnioski z alarmującej statystyki i posłuchali lekarzy.
W zmianie postaw wobec palenia tytoniu, wyraźnej szczególnie wśród mężczyzn, wielką rolę odegrały programy edukacyjne i otwarcie na świat w latach 90., a wraz z nim moda na niepalenie, głównie wśród osób młodszych i wykształconych. Według informacji zawartych w aktualnie obowiązującym Narodowym Programie Zdrowia, odsetek codziennie palących mężczyzn zmalał z 49% w latach 1990- 92 do 39% w latach 2002-03.Zobacz podobne artykuły


HELP – dla życia bez tytoniu
Każdego roku z powodu szkodliwości palenia tytoniu w Unii Europejskiej umiera niemal milion obywateli. Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć nowe środki na walkę z tym śmiercionośnym nałogiem. Poza działaniami legislacyjnymi, podjęła starania na rzecz edukacji społeczeństwa w zakresie szkodliwości palenia tytoniu, a zadanie to zdecydowała się powierzyć młodym ludziom....
czytaj wiecej
Jak przetwać rzucanie palenia
Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Nawet po 40 latach palenia twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody. Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być właśnie palenie tytoniu. Trudny czas rzucania palenia pomoże Ci przestrzeganie 15 zasad....
czytaj wiecej
Dym papierosowy wchodzi w interakcje z lekami
Palenie papierosów zarówno czynne jak i bierne może zakłócać działanie i obniżać skuteczność niektórych leków, w tym wielu leków stosowanych w psychiatrii, nasennych czy na astmę - alarmował prof. Andrzej Stańczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na konferencji prasowej w Warszawie. Konferencję zorganizowano w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych....
czytaj wiecej
Dym tytoniowy - skład chemiczny
Dym tytoniowy to prawie 4 000 (słownie: cztery tysiące!) związków chemicznych. Ponad 40 z nich określono jako substancje rakotwórcze. Działanie tych związków ma wpływ nie yko na palących ale także na wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu źródła dymu tytoniowego. Ponżej przedstawimy tylko niektóre substancje - czy warto dobrowonie aplikować je w nasz organizm?
...
czytaj wiecej