Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Kryzys w pediatrii: czy opłaca się leczyć dzieci?

data dodania artykułu: 06 styczeń 2010 autor:

Iwona Bączek

źródło: RynekZdrowia.pl


Nie opłaca się leczyć dzieci?
Innych znaków zapytania także nie brakuje. Jednym z istotniejszych jest dodatkowa umowa na chemioterapię dla dzieci. WSSD w Olsztynie zrealizował roczny kontrakt w tym zakresie już w czerwcu br. Obecnie Fundusz proponuje, w ramach umowy dodatkowej, zmniejszenie finansowania chemioterapii w warunkach szpitalnych, najczęściej stosowanej w przypadku dzieci, i zwiększenie finansowania chemioterapii dziennej, stosowanej zdecydowanie rzadziej.

Problemem jest również finansowanie zabiegów kompleksowych, przeprowadzanych w czasie jednego znieczulenia, np. rozszczepu wargi i podniebienia. Mimo, że odbywa się wówczas kilka operacji, NFZ płaci jak za jedną. Olsztyński WSSD zabiegi wykonuje, ale ich finansowanie nie pokrywa kosztów.

– Nasze spotkania z przedstawicielami Funduszu i resortu zdrowia są próbą zwrócenia uwagi na fakt, że leczenie dzieci nie może odbywać się poniżej opłacalności – mówi Krystyna Piskorz-Ogórek. – Najwyższy czas pochylić się nad kosztami i w oddziałach, gdzie widoczny jest spadek finansowania, zwiększyć wyceny punktowe. Konieczna wydaje się także odpowiedź na pytanie: dlaczego zakresy finansowane przez tego samego płatnika są tak różnie opłacane? Szpitale leczące dorosłych są w znacznie lepszej sytuacji, niż dziecięce. Szczególnie, jeśli wykonują świadczenia kardiologiczne lub np. wszczepiają endoprotezy. Kołdra jest krótka, ale trzeba ją naciągnąć bardziej sprawidliwie.

WSSD w Olsztynie bilansuje się (na razie), ale kosztem oszczędności i ograniczania zatrudnienia. O środkach na odnowienie sprzętu lub inne inwestycje nie ma jednak mowy. Bez pomocy organu założycielskiego nie byłoby takiej możliwości.









Zobacz podobne artykuły


Szczepienia obowiązkowe dziecka do 1 roku życia
Co roku Główny Inspektor Sanitarny przygotowuje a Ministerstwo Zdrowia zatwierdza Kalendarz Szczepień Obowiązkowych. Szczepienia te muszą być wykonane w określonym czasie, dlatego też warto zapoznać się z harmonogramem. Dzięki rozwojowi szczepień aktualnie wiele szczepionek jest kojarzonych, co znaczy, że w czasie jednego ukłucia stosuje się wiele szczepionek w jedej....
czytaj wiecej
Narkoza może być groźna dla małych dzieci
Dzieci, które przed ukończeniem trzeciego roku życia przechodzą wiele operacji w znieczuleniu ogólnym mają podwyższone ryzyko trudności z nauką w późniejszym okresie życia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Anesthesiology". Już wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że leki znieczulające powodują zaburzenia w rozwoju mózgu młodych osobników.
...
czytaj wiecej