Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


PAN o przyszłości polskiej medycyny

data dodania artykułu: 17 grudzień 2009 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa


"Ogromna rola w rozwoju medycyny przypada genetyce - mówił prof. Jerzy Nowak, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. - Chodzi diagnostykę i monitorowanie chorób, terapię genową nowotworów, wykorzystanie komórek macierzystych a także przeszczepy narządów pobranych od transgenicznych - zmodyfikowanych genetycznie - zwierząt, na przykład świń".

"Wbrew temu, co się niekiedy pisze, z polską onkologią nie jest najgorzej - mówił prof. Marek Nowacki z Centrum Onkologii w Warszawie - ale mogłoby być dużo lepiej, bo nakłady na chemioterapię w przeliczeniu na pacjenta należą u nas do najniższych w Europie. W przypadku raka piersi wyniki znacząco się poprawiły, natomiast jeśli chodzi o raka jelita grubego wiele pozostaje do zrobienia. Nowotwór ten ma skryty przebieg, ale rozwija się powoli i wczesne rozpoznawanie mogłoby uratować wielu pacjentów - usunięcie zmiany, gdy jest niewielka pozwala w większości wypadków na całkowite wyleczenie. Jednej trzeciej nowotworów można zapobiec, jedną trzecią wcześnie zdiagnozować i wyleczyć, w pozostałej jednej trzeciej przypadków da się choremu wydłużyć życie i polepszyć jego jakość".

Co przeszkadza we rozwoju polskiej medycyny? Uczestnicy obrad krytykowali przede wszystkim brak systemowego finansowania. "Przepisy wymagają, by zamawiać każdą ryzę papieru przewidując, jaką będzie mieć cenę, ale nie ma sposobu, by zwrócić koszty przyjazdu z zagranicy wybitnego specjalisty, którego zaprosiliśmy" - mówili członkowie PAN. "Pieniądze z Brukseli nie są rozwiązaniem - przyznaje się je w konkursach i dostają je najlepsi, którym dopiero chcemy dorównać" - zwracali uwagę profesorowie.

"Stać nas na więcej, ale z tymi pieniędzmi więcej osiągnąć się nie da - podsumował prof. Andrzej Górski (chemik). - Liczę, że medycyna będzie lokomotywą nauk - można lekceważyć inne dyscypliny, ale lekarza potrzebuje każdy - także politycy". PMW









Zobacz podobne artykuły


W onkologii najważniejszy jest człowiek
O problemach polskiej onkologii, szkoleniu lekarzy, etyce i roli mediów w kształtowaniu świadomości społecznej z prof. dr. hab. med. Markiem Pawlickim, redaktorem naczelnym ?Onkologii w Praktyce Klinicznej", rozmawia Małgorzata Stępień....
czytaj wiecej
Oferta Centrum Psychoonkologii w Krakowie - grudzień
Program bezpłatnych zajęć dla pacjentó chorych na raka oraz ich bliskich:...
czytaj wiecej