Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


W onkologii najważniejszy jest człowiek

data dodania artykułu: 17 grudzień 2009 źródło: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej

O problemach polskiej onkologii, szkoleniu lekarzy, etyce i roli mediów w kształtowaniu świadomości społecznej z prof. dr. hab. med. Markiem Pawlickim, redaktorem naczelnym „Onkologii w Praktyce Klinicznej", rozmawia Małgorzata Stępień.



- Pierwszy numer „Onkologii w Praktyce Klinicznej" ukazał się w 2005 roku, początkowo jako kwartalnik. Jaki cel przyświecał powstaniu tego periodyku?
- Już w zamierzeniu „Onkologia w Praktyce Klinicznej" miała się różnić od czasopism o podobnej tematyce, zamieszczających własne doniesienia badawcze, prace konieczne do zrobienia habilitacji czy doktoratu a rzadziej artykuły problemowe. Celem powstania pisma była prezentacja najnowszych kierunków w onkologii, z możliwie najmniejszym opóźnieniem w stosunku do publikacji źródłowych. Mieliśmy ambicję stworzenia czasopisma o najnowszych kierunkach i metodach leczenia, a nie edukacji na podstawowym szczeblu onkologicznym. Chcieliśmy, by pismo informowało o wynikach badań, odkryć czy nowych metodach leczenia farmakologicznego, ale w sposób obiektywny i krytyczny. Bez ulegania naciskom przeróżnych firm, nie rezygnując jednak ze współpracy i dyskusji na temat preparatów wprowadzanych na rynek. Chcieliśmy obiektywnie powiedzieć, jakie są w tej chwili nowe leki, dotyczące na przykład terapii celowanych, zarówno z korzyściami, jak i z przeciwwskazaniami.

- W ciągu trzech lat edycji „Onkologia w Praktyce Klinicznej" okrzepła, stając się dwumiesięcznikiem. Jaką pozycję zajmuje obecnie na polskim rynku prasy onkologicznej?
- Uważam - i to wcale nie dlatego, że akurat pełnię funkcję jej redaktora naczelnego - że zajmuje ona pozycję ważną i wyjątkową: mamy ambicję w możliwie najszybszym czasie po ukazaniu się w dowolnym miejscu na świecie wyników badań, odkryć czy nowych metod leczenia zaprezentować je na naszych łamach polskim onkologom. Mamy dyspozycyjnych autorów, piszących na najwyższym, światowym poziomie, najlepszych ekspertów w swych dziedzinach. W ten sposób zapewniamy wysoki poziom i wiarygodność naszych publikacji. W „Onkologii" najnowsze doniesienia mają zdecydowany priorytet nad doborem tematycznym numeru: jeśli na przykład błyskawicznie zmieniała się taktyka leczenia raka okrężnicy, to my zamieszczaliśmy trzy kolejne artykuły w trzech kolejnych wydaniach, by być na bieżąco. Czytający nas onkolog niekoniecznie musi wykorzystywać w leczeniu te najnowsze trendy, o których piszemy, bo na przykład nie ma takich możliwości. Ważne jest jednak, by wiedział, jakie leczenie jest najbardziej optymalne i z czasem mógł je zastosować. Dążymy do tego, by lekarz, mający rocznik „Onkologii w Praktyce Klinicznej" mógł uczciwie powiedzieć: mam tu wszystko na temat najnowszych światowych badań i metod leczenia, nie muszę szukać informacji w Internecie czy jeździć na kongresy. Problemem jest tylko zbyt mały nakład pisma - dwa tysiące egzemplarzy oraz dystrybucja ograniczona w zasadzie do prenumeraty. Uważam, że nasz dwumiesięcznik powinien być dostępny także w księgarniach medycznych. Mam jednak nadzieję, że z czasem tak się stanie.







Zobacz podobne artykuły


Szkolenie lekarzy to klucz do szybkiego wykrywania raka
Aby wcześniej wykrywać nowotwory i skuteczniej je leczyć, trzeba szkolić onkologicznie nie tylko lekarzy rodzinnych, ale także lekarzy innych specjalności, również stomatologów czy ortopedów - mówił dr Janusz Meder z Centrum Onkologii podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. ...
czytaj wiecej
Lekarze: nowotwory nerki i pęcherza źle leczone w Polsce
Nowotwory nerki i pęcherza są w Polsce źle leczone - alarmowali specjaliści podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 listopada w Warszawie. Jak mówili, pacjenci z rozsianym rakiem nerki nie mają np. dostępu do skutecznych, nowoczesnych terapii, a w przypadku raka pęcherza chorzy za rzadko są poddawani operacjom radykalnym....
czytaj wiecej
Polska wydaje zbyt mało na onkologię
Polska należy do krajów Europy, które wydają najmniej na onkologię i udostępniają pacjentom najmniej nowych leków przeciwnowotworowych - wynika z najnowszego raportu naukowców szwedzkich z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, który przedstawiono na konferencji prasowej w Warszawie. Bezpośrednie koszty leczenia nowotworów złośliwych wynoszą w Polsce 41 euro na osobę....
czytaj wiecej