Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Pierwsze w Polsce zabiegi tyreoplastyki

data dodania artykułu: 17 grudzień 2009 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

Dwa pierwsze w Polsce, pokazowe zabiegi tyreoplastyki - pozwalające odzyskać normalną barwę głosu osobom z porażeniem fałdu głosowego lub z wadami wrodzonymi głosu - wykonał belgijski chirurg prof. Felix De Jong z kliniki w Leuven. Operacje odbyły się 11 grudnia w Wielkopolskim Centrum Onkologii.



Belgijski chirurg zoperował dwie kobiety: 51-letnią z porażeniem fałdu głosowego po leczeniu operacyjnym tarczycy oraz 25-letnią z niewydolnością głośności od urodzenia. Oba zabiegi udały się.

Tyreoplastyka to zabieg chirurgiczny, który leczy dysfonię poprzez operację w obrębie struktur krtani. Operacja, w znieczuleniu miejscowym, polega na takim przesunięciu niesprawnego fałdu głosowego, aby zdrowy fałd podczas mówienia stykał się z tym porażonym, dzięki czemu pacjent może mówić poprawnie bez zniekształceń głosu.

Podczas zabiegu lekarze wycinają fragment krtani - tak, aby dostać się do fałdu głosowego, który jest przesuwany w odpowiednie miejsce. Pacjent w czasie zabiegu współpracuje z lekarzami, którzy umieszczają uszkodzony fałd tak, aby głos pacjenta był jak najlepszy.

"Zabiegi tyreoplastyki są zabiegami pomagającymi chorym wrócić do normalnego zawodowego czynnego życia. Są wskazane w braku poprawy po leczeniu zachowawczym"- powiedział PAP doktor Jakub Pazdrowski z oddziału Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Leczenie zachowawcze polega na próbach farmakologicznego lub elektrostymulacyjnego przesunięcia uszkodzonego fałdu. Do porażenia fałdu głosowego dochodzi najczęściej podczas operacji tarczycy.

Autor obu zabiegów prof. Felix De Jong ma na swoim koncie już ponad tysiąc takich zabiegów. Poznańskie centrum chce w przyszłości samo przeprowadzać podobne zabiegi.

Obie operacje przeprowadzono w ramach organizowanego przez Polską Grupę Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz Oddział Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu kursu "Chirurgia szyi i krtani".KPR









Zobacz podobne artykuły


Nowatorskie urządzenie do kontaktu ze sparaliżowanymi pacjentami
Nowatorską w kraju aparaturę pozwalającą na kontakt z całkowicie sparaliżowanymi pacjentami, zaprezentowano 4 grudnia w Toruniu. Instalacja odczytuje ruch gałek ocznych i przetwarza te informacje na komunikaty głosowe. ...
czytaj wiecej
Leczenie złamań implantami to przyszłość chirurgii
Specjaliści uważają, że leczenie złamań za pomocą implantów powoduje, że chory wcześniej wraca do normalnego życia. "Leczenie implantami to przyszłość chirurgii ręki" - powiedział prof. Leszek Romanowski organizator XIV Kongresu Europejskiej Federacji Towarzystw Chirurgii Ręki FESSH. Przez trzy dni ponad 1100 chirurgów z całego świata będzie dzielić się swoimi doświadczeniami z zakresu chirurgii ręki, łokcia i barku....
czytaj wiecej
Benfotiamina kontra ślepota
Pochodna witaminy B1, benfotiamina, może stanowić efektywną formę leczenia zapalenia błony naczyniowej oka, które jest jedną z głównych przyczyn ślepoty - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Investigative Ophthalmology and Visual Science"....
czytaj wiecej