Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 01 grudzień 2009 źródło: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej




Zakażenia wirusem HIV stanowią wciąż duże wyzwanie dla zdrowia publicznego w Europie. Wśród przyczyn tej sytuacji należy wymienić: stały wzrost liczby zakażeń HIV, wieloaspektowość problematyki związanej z epidemią (generuje wiele negatywnych implikacji dla innych dziedzin gospodarki, dlatego uznawany jest za problem ekonomiczny, polityczny, społeczny), brak szczepionki, feminizacja epidemii (ponad 50% osób zakażających się HIV to kobiety), wysokie koszty leczenia ARV, współistnienie zakażenia HIV z HCV, HBV i gruźlicą, profilaktyka (w wielu krajach prowadzi się zbyt mało działań, mających na celu zapobieganie zakażeniom HIV), stygmatyzacja i dyskryminacja wobec populacji szczególnie wrażliwych na ryzyko zakażenia, migracje (problem dotyczy w szczególności krajów Europy Zachodniej). 

Co roku Światowy Dzień AIDS jest okazją do podsumowania działań, które przez cały rok prowadzi Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia oraz organizacje pozarządowe. Organizowana co roku konferencja prasowa, propaguje ideę bezpłatnego i anonimowego testowania w kierunku HIV. 

W tym roku, aby zwiększyć liczbę odbiorców informacji o HIV/AIDS oraz wzmocnić przekaz, jaki niesie ze sobą Światowy Dzień AIDS, 1 grudnia, Krajowe Centrum ds. AIDS zwróciło się do mediów z prośbą o zamieszczenie na pierwszej stronie, a w przypadku telewizji –„przypięcie” symbolu solidarności z osobami zakażonymi – czerwonej kokardki. Integralną częścią tej inicjatywy jest zawieszenie na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki wielkiej czerwonej kokardki. „Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. 

Szacunkowe dane epidemiologiczne w Polsce wskazują wyraźnie, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej ponad dwukrotnie (a według niektórych ekspertów trzykrotnie) wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV czyli około 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. Polska w porównaniu do innych krajów (Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Holandia, Słowacja, Szwecja, Zjednoczone Królestwo) wykazuje najwyższy, ponad 50% odsetek osób nieświadomych swojego zakażenia. Liczba badań w kierunku HIV w Polsce, choć z roku na rok coraz większa, jest wciąż zbyt mała.








Zobacz podobne artykuły


Badania pierwszej szczepionki przeciwko HIV
Przeprowadzone w Tajlandii, 6 letnie badanie fazy III dotyczące szczepionki przeciwko HIV jest punktem zwrotnym w badaniach. ...
czytaj wiecej