Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 01 grudzień 2009 źródło: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

Według szacunków UNAIDS na świecie HIV zakaziło się ok. 68 milionów osób. Obecnie z wirusem żyje ok. 33 miliony osób. Co 6 sekund na świecie ktoś zakaża sie HIV,  co 9 sekund jakaś osoba umiera na AIDS. Z tej przyczyny co 14 sekund zostaje osierocone dziecko.



Na koniec roku 2007 w Europie Zachodniej i Środkowej żyło ok. 800 tys. osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Rok ten zakończył się ok. 8% wzrostem liczby nowo wykrytych zakażeń w stosunku do roku 2006. Ogółem można powiedzieć, iż liczba zakażeń HIV pomiędzy rokiem 2000 a 2007 podwoiła się. W roku 2000 wskaźnik zakażeń HIV wynosił  39 na milion mieszkańców, a w roku 2007 było to 75 zakażeń na milion mieszkańców.

W r. 2008 najwyższe w Europie wskaźniki zakażeń miały Estonia, Ukraina, Portugalia i Republika Mołdowy. Wysokie wskaźniki zakażeń odnotowano także na Łotwie, w Kazachstanie, Uzbekistanie, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. W Europie Wschodniej dominowały zakażenia HIV w populacji biorącej narkotyki dożylne. W Europie Zachodniej i Środkowej do zakażeń dochodziło głównie poprzez ryzykowne kontakty seksualne z przewagą heteroseksualnych. Niepokojący jest jednak także duży wzrost liczby zakażeń w populacji MSM. W krajach UE/EFTA największy, 39% odsetek nowych przypadków zakażeń HIV zanotowano w populacji mężczyzn utrzymujących stosunki seksualne z mężczyznami (MSM).

Wspólną cechą epidemii na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach jest fakt, iż zakażenia HIV dotykają głównie osób młodych. Ponad 50% osób zakażających się HIV na świecie jest między 15. a 24. rokiem życia. Polska nie stanowi tu wyjątku, 8% wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20 roku życia, zaś 48 % wszystkich zakażeń HIV dotknęło osób między 20. a 29. rokiem życia. Od roku 1985 do końca września br. wykryto w naszym kraju ponad 12,5 tys. zakażeń. 

Statystycznie każdego dnia prawie trzy osoby dowiadują się w naszym kraju o fakcie zakażenia HIV. Są to zazwyczaj zakażenia, których można by uniknąć, stosując odpowiednią profilaktykę. Tymczasem zakażeniu ulega coraz więcej osób o orientacji heteroseksualnej, bez narkomanii dożylnej w wywiadach. Obserwuje się także wzrost zakażeń w populacji MSM. Osoby te zakażają się poprzez ryzykowne kontakty seksualne, często połączone ze stosowaniem środków psychoaktywnych. Niezbędne jest zatem wzmocnienie działań skierowanych do populacji szczególnie narażonych na ryzyko zakażenia.







Zobacz podobne artykuły


Badania pierwszej szczepionki przeciwko HIV
Przeprowadzone w Tajlandii, 6 letnie badanie fazy III dotyczące szczepionki przeciwko HIV jest punktem zwrotnym w badaniach. ...
czytaj wiecej