Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 13 lipiec 2009 źródło: PAP




GFP umożliwia obserwację struktur organizmu, lokalizację białek w komórkach, obserwację przemieszczających się i oznakowanych części organizmu.

Dzięki białkom GFP można wyznaczyć komórki macierzyste w śluzówce żołądka i badać rozwój komórek rakowych. Jak wyjaśniała dr Wielgus-Kutrowska, jednym ze sposobów na niszczenie nowotworów jest ich głodzenie, poprzez hamowanie rozwoju odżywiających go naczyń krwionośnych. Oznaczenie np. na czerwono naczyń krwionośnych, a nowotworu na zielono umożliwia obserwację skuteczności terapii lub jej braku.

Prelegentka przypomniała, że GFP zostało odkryte w 1962 roku przez japońskiego biochemika, Osamu Shimomurę. Niestety otrzymanie małej buteleczki z GFP wymaga znalezienia około 10 tysięcy meduz. Dlatego Shimomura wraz z całą rodziną i współpracownikami wybierał stworzonka z wód Północnego Pacyfiku. Następnie za pomocą maszyny, odcinał obrzeża meduz, w których zawarte było GFP. Po kilku skomplikowanych procesach chemicznych i oczyszczeniu otrzymywał GFP.

Choć w naturze białko świeci na zielono-niebiesko, to naukowcy bardzo chętnie zaczęli bawić się jego kolorami. Obecnie poprzez dokonywanie mutacji w aminokwasach budujących białko można uzyskać kilka kolorów. Taka zabawa barwami jest bardzo przydatna, bo dzięki większej ich liczbie można w różny sposób oznaczyć elementy organizmu i badać nawet złożone procesy.









Zobacz podobne artykuły


Grubość kory mózgowej a poziom inteligencji
Poziom inteligencji zdrowych dzieci w wieku 6-18 lat jest związany z grubością kory mózgu - wykazali kanadyjscy naukowcy. Zależność ta jest najbardziej widoczna w obszarach kory, które scalają informacje z różnych obszarów mózgu. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Intelligence".
...
czytaj wiecej
Przeciwbólowe wisienki - osteoartroza łagodniej
Cierpkie w smaku wiśnie - w postaci pigułki - mogą pomóc łagodzić bóle związane ze zwyrodnieniem stawów (osteoartrozę) - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy Newswise.
...
czytaj wiecej
Ultrafiolet w walce z gruźlicą
Zainstalowanie na szpitalnych oddziałach i w poczekalniach odkażających powietrze lamp, emitujących światło ultrafioletowe mogłoby zmniejszyć zagrożenie gruźlicą o 70 procent - informuje pismo "PLoS Medicine".
...
czytaj wiecej
Naukowcy coraz bliżej wymazywania wspomnień
Wykasowanie niechcianych wspomnień, na jakie zdecydowali się bohaterowie filmu "Zakochany bez pamięci" może wkrótce stać się możliwe. Naukowcy zidentyfikowali neurony, w których magazynowane są złe wspomnienia i znaleźli metodę, by skutecznie się ich pozbyć - informuje pismo "Science".
...
czytaj wiecej