Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 13 lipiec 2009 źródło: PAP

świecące białkoStworzenie mapy neuronów mózgu, obserwacja rozwoju komórek rakowych i śledzenie skuteczności stosowanej terapii antynowotworowej - takie możliwości daje małe, niepozorne białko - GFP. Choć poza świeceniem nie robi nic więcej, to i tak jest teraz najsłynniejszym białkiem świata - mówiła dr Beata Wielgus-Kutrowska podczas zajęć "Letniej Szkoły Fizyki" na Uniwersytecie Warszawskim.



Właściwości GFP (ang. green fluorescent protein, czyli zielone białko fluorescencyjne) - okazały się na tyle ciekawe, że jego odkrywcy i badacze: Martin Chalfie, Osamu Schimomura i Roger Tsien otrzymali w 2008 roku Nagrodę Nobla z chemii.

Pochodzące z ciała meduzy białko jest wykorzystywane jako lampka - znacznik umożliwiający badanie właściwości białek, fragmentów organizmów, guzów nowotworowych.

Jak wyjaśniała dr Wielgus-Kutrowska, można je "bezkarnie" przyłączyć do białek wytwarzanych przez organizm w sposób naturalny lub do całych komórek. "Jeśli przyczepimy je do białek żywego stworzenia - np. królika - wówczas będzie świeciła cała jego postać" - powiedziała.

Ciekawość naukowców budzi również fakt, że nadal nie jest znana dokładna funkcja GFP. W organizmie meduzy nie ma ono w zasadzie konkretnego zadania do wykonania. "Jest to jego kolejną zaletą. Gdyby odgrywało ono konkretną rolę, to przyczepiając je do innych białek spowodowalibyśmy, że organizm zyskiwałby tę dodatkową funkcję. W rezultacie mogłoby to być zabójcze" - tłumaczyła prelegentka.

Białko ma niewielkie wymiary, dzięki czemu nie przeszkadza w prawidłowym funkcjonowaniu tego elementu, do którego jest przyczepione.

Z takim przyczepionym kawałkiem GFP, białka mogą być swobodnie produkowane przez organizm. Jest ono doskonałym znacznikiem, bo jeżeli białko w organizmie się przemieści to razem z nim zrobi to również świecące GFP. Dzięki temu można obserwować reakcje i procesy zachodzące w organizmie.

Wszystkie inne białka są dla naszych oczu szarą masą, dlatego trudno było np. wyodrębnić znajdujące się w mózgu neurony. Właśnie GFP naukowcy zawdzięczają stworzenie mapy neuronów w mózgu myszy.







Zobacz podobne artykuły


Grubość kory mózgowej a poziom inteligencji
Poziom inteligencji zdrowych dzieci w wieku 6-18 lat jest związany z grubością kory mózgu - wykazali kanadyjscy naukowcy. Zależność ta jest najbardziej widoczna w obszarach kory, które scalają informacje z różnych obszarów mózgu. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Intelligence".
...
czytaj wiecej
Przeciwbólowe wisienki - osteoartroza łagodniej
Cierpkie w smaku wiśnie - w postaci pigułki - mogą pomóc łagodzić bóle związane ze zwyrodnieniem stawów (osteoartrozę) - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy Newswise.
...
czytaj wiecej
Ultrafiolet w walce z gruźlicą
Zainstalowanie na szpitalnych oddziałach i w poczekalniach odkażających powietrze lamp, emitujących światło ultrafioletowe mogłoby zmniejszyć zagrożenie gruźlicą o 70 procent - informuje pismo "PLoS Medicine".
...
czytaj wiecej
Naukowcy coraz bliżej wymazywania wspomnień
Wykasowanie niechcianych wspomnień, na jakie zdecydowali się bohaterowie filmu "Zakochany bez pamięci" może wkrótce stać się możliwe. Naukowcy zidentyfikowali neurony, w których magazynowane są złe wspomnienia i znaleźli metodę, by skutecznie się ich pozbyć - informuje pismo "Science".
...
czytaj wiecej