Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Przyjmowanie leków w okresie ciąży i karmienia

data dodania artykułu: 10 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




Niestety, także najpowszechniej stosowane leki przeciwbólowe mogą być szkodliwe dla dziecka - szczególnie niebezpieczny okres to 4-8 tydzień, gdy tworzą się narządy. Aspiryna i inne niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko poronienia i mogą prowadzić do powikłań w późniejszym okresie ciąży. W drugim trymestrze można w razie konieczności stosować diklofenak lub ibuprofen. Najlepszy jest jednak paracetamol. Przez całą ciążę nie należy używać metamizolu (pyralgina) - ostrzegają lekarze.

Niektóre leki - na przykład krople do nosa stosowane przy przeziębieniu - mogą zakłócać przepływ krwi przez łożysko. Także wielu antybiotyków nie powinno się podawać w czasie ciąży. W przypadku kobiet w ciąży chorych na cukrzycę czy mających nadciśnienie lekarz musi wybierać środki jak najbardziej bezpieczne - na przykład w cukrzycy głównie insulinę.

Możliwe zakłócenia rozwoju dziecka to nie jedyny problem związany z przyjmowaniem leków podczas ciąży. Wydzielany wówczas hormon - progesteron - wpływa na wchłanianie leków w przewodzie pokarmowym. Zmienia się ich dostępność i metabolizm - na przykład substancje wydzielane z żółcią w związku z jej zastojem stają się bardziej toksyczne. Nerki pracują wydajniej, co zwiększa wydalanie leków z moczem. Wszystko to sprawia, że kobieta w ciąży inaczej reaguje na leczenie.

Uczestnicy konferencji przypominali o czytaniu ulotek dołączonych do leków. Ostrzeżenie "lek bezwzględnie przeciwskazany w ciąży" należy traktować bardzo poważnie. Tymczasem około 6 procenta kobiet ciężarnych przyjmuje takie leki. Tymczasem są lekarstwa, których szkodliwy wpływ utrzymuje się w organizmie nawet przez dwa lata.

Po porodzie problemy się nie kończą - 9 na 10 karmiących matek już w pierwszym tygodniu połogu dostaje jakieś leki. Ich stosowanie wymaga rozwagi - nie należy ani narażać dziecka na niebezpieczeństwo, ani pochopnie przerywać karmienia piersią - podkreślano na konferencji.









Zobacz podobne artykuły


Sposób oceny ryzyka retinopatii wcześniaków
Regularne pomiary masy ciała wcześniaków mogą pomóc wytypować dzieci najbardziej narażone na retinopatię - wynika ze szwedzkich badań, o których informuje pismo "Pediatry". Wcześniaki przychodzą na świat z wieloma narządami nie w pełni wykształconymi, dlatego są bardziej narażone na ich uszkodzenie....
czytaj wiecej
Narkoza może być groźna dla małych dzieci
Dzieci, które przed ukończeniem trzeciego roku życia przechodzą wiele operacji w znieczuleniu ogólnym mają podwyższone ryzyko trudności z nauką w późniejszym okresie życia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Anesthesiology". Już wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że leki znieczulające powodują zaburzenia w rozwoju mózgu młodych osobników.
...
czytaj wiecej