Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Sposób oceny ryzyka retinopatii wcześniaków

data dodania artykułu: 10 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Regularne pomiary masy ciała wcześniaków mogą pomóc wytypować dzieci najbardziej narażone na retinopatię - wynika ze szwedzkich badań, o których informuje pismo "Pediatry". Wcześniaki przychodzą na świat z wieloma narządami nie w pełni wykształconymi, dlatego są bardziej narażone na ich uszkodzenie.


Należą tu m.in. płuca, mózg, jelita oraz siatkówka oka, która u dzieci urodzonych przedwcześnie ma nie całkiem wykształcone naczynia krwionośne.

U ok. 6 proc. wcześniaków w siatkówce oka zaczynają powstawać bezładnie nowe naczynia o nieprawidłowej budowie. Łatwo ulegają one uszkodzeniu, co prowadzi do niedotlenienia i dalszego nadmiernego rozrostu sieci naczyń. Jest to tzw. retinopatia wcześniaków, która mija samoistnie u większości dzieci, ale u ok. 10-15 proc. rozwija się dalej i może prowadzić do odwarstwienia siatkówki, a nawet do utraty wzroku. Ta grupa maluchów wymaga leczenia.

Uważa się, że najwyższe ryzyko retinopatii mają wcześniaki, które po urodzeniu ważyły mniej niż 1 kg lub przyszły na świat między 23 a 28 miesiącem życia.

Aby ocenić, które z dzieci są narażone na postępujący rozwój retinopatii prowadzi się specjalistyczne badania dna oka i siatkówki z użyciem tzw. oftalmoskopu pośredniego. Maluchy są badane raz na tydzień lub dwa tygodnie.

Najnowsza praca naukowców z Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Goeteborgu sugeruje, że cotygodniowe ważenie tych dzieci może w wielu przypadkach zastąpić potrzebę znacznie droższych badań oftalmologicznych.

Z wcześniejszych badań tego zespołu wynikało, że ryzyko retinopatii u wcześniaków ma związek z poziomem insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1), który zmienia się wraz ze zmianą masy ciała dziecka.









Zobacz podobne artykuły


Dziecięca otyłość - skutki w starości
Otyłość w młodszym wieku jest związana z ryzykiem niesprawności fizycznej na starość, nawet jeśli w końcu uda się schudnąć - wynika z badań, o których informuje pismo "American Journal of Epidemiology". "Wykazaliśmy, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko niesprawności w starszym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn....
czytaj wiecej
Badania jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie może zlecić wszystkich dowolnych badań i choć jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie nas wszelkimi możliwymi środkami to jednak jego zakres działania jest ograniczony przepisami. Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 określa jakie badania mogą zostać zlecone w ośrodkach  Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
...
czytaj wiecej