Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Sposób oceny ryzyka retinopatii wcześniaków

data dodania artykułu: 10 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




Z pomocą specjalistów od statystyki Szwedzi opracowali więc model, służący do oceny ryzyka retinopatii na podstawie cotygodniowych pomiarów masy dziecka i poziomu IGF-1 w jego krwi.

Wiadomo jednak, że najlepiej jest ograniczyć do minimum pobrania krwi od wcześniaków, podkreśla prowadząca badania prof. Ann Hellstroem z Sahlgrenska Academy. Jej zespół sprawdzał, czy można tego uniknąć.

Badacze przeanalizowali zmiany masy ciała 350 wcześniaków i porównywali je z wynikami badań oftalmologicznych.

Okazało się, że wczesne przybieranie na wadze przez wcześniaki pomaga przewidywać ryzyko rozwoju retinopatii.

Jak komentuje prof. Hellstroem, na podstawie zmian masy ciała wszystkie dzieci narażone na retinopatię wytypowano wcześniej niż oftalmolog zauważył zmiany w siatkówce wymagające leczenia. Jej zdaniem, oznacza to, że ta metoda pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też wcześniej rozpoznawać ryzyko retinopatii u wcześniaków.








Zobacz podobne artykuły


Dziecięca otyłość - skutki w starości
Otyłość w młodszym wieku jest związana z ryzykiem niesprawności fizycznej na starość, nawet jeśli w końcu uda się schudnąć - wynika z badań, o których informuje pismo "American Journal of Epidemiology". "Wykazaliśmy, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko niesprawności w starszym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn....
czytaj wiecej
Badania jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie może zlecić wszystkich dowolnych badań i choć jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie nas wszelkimi możliwymi środkami to jednak jego zakres działania jest ograniczony przepisami. Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 określa jakie badania mogą zostać zlecone w ośrodkach  Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
...
czytaj wiecej