Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Różnice w leczeniu dzieci i dorosłych

data dodania artykułu: 15 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




"Są leki, których u dzieci nie należy stosować. Chodzi przede wszystkim o najpospolitszy lek przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i przeciwbólowy - aspirynę (kwas acetylosalicylowy). Podawana przed 12 rokiem życia może wywołać śmiertelnie groźny zespół Rey'a. Niebezpieczny bywa nawet zawierający aspirynę żel do dziąseł" - mówiła prof. Hyla-Klekot.

Przestrzegała, że tylko w ostateczności można używać przeciwgorączkowo pyralginy (i to w małej dawce). Według niej najbardziej polecanym środkiem przeciwgorączkowym dla dzieci jest paracetamol - lek bezpieczny, ale w granicach rozsądku. "Nawet ilość 10-krotnie większa od zalecanej może nie zaszkodzić, jednak po przekroczeniu krytycznej dawki dochodzi do uszkodzenia wątroby - to właśnie zatrucia paracetamolem są najczęstszym powodem, dla którego u dzieci przeszczepia się wątrobę" - mówiła profesor.

Podczas konferencji dr Grażyna Kucharska - nefrolog z Chorzowa - przedstawiła przypadek 17-letniej dziewczyny, która z powodu bólu zęba w ciągu trzech dni przyjęła 100 tabletek różnych środków przeciwbólowych - w sumie 50 gramów paracetamolu. Na szczęście po energicznym leczeniu udało się uniknąć nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.

Nawet witaminy mogą być niebezpieczne - przypominała prof. Hyla- Klekot. - Niektóre dzieci są nadwrażliwe na witaminę D w dawkach, które przeciętne dziecko z powodzeniem toleruje. Może dojść do uszkodzenia nerek przez tworzące się złogi wapnia. Dziecku, które nie ma niedoborów witamin nie należy podawać preparatów witaminowych "na wszelki wypadek" ani dlatego, że sa reklamowane w telewizji Należy również unikać smarowania dzieci preparatami zawierającymi kamforę (przyjęta doustnie może być groźna dla życia).









Zobacz podobne artykuły


Jak powstaje polska insulina
Jak produkuje się insulinę, korzystając z wieloletniego dorobku światowej nauki i technologii opracowanej przez polskich badaczy mówił dr Piotr Górecki podczas Warsztatów "DNA - Encyklopedia życia", organizowanych przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod patronatem medialnym serwisu PAP - Nauka w Polsce....
czytaj wiecej
Brak snu tuczy
Ostatnie badania dowiodły, że osoby, które śpią za mało mają podwyższone ryzyko otyłości. Dzieje się tak, gdyż niedobory snu zaburzają poziom jednego z hormonów kontrolujących apetyt - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Psychoneuroendocrinology". Od dawna wiadomo, że bezsenność ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a w ostatnich latach powiązano ją nawet z ryzykiem nadwagi i otyłości....
czytaj wiecej