Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 18 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Kształtowanie właściwych nawyków i zachowań żywieniowych, podniesienie poziomu wiedzy żywieniowej wśród młodzieży gimnazjalnej oraz osób odpowiedzialnych za jej edukację, a także określenie aktualnego stanu wiedzy uczniów w tym zakresie to cele projektu edukacyjnego "Żyj zdrowo - jedz kolorowo", który prowadzony jest w powiecie nyskim.

 



Inicjatorem i koordynatorem projektu jest Studenckie Koło Naukowe "Set Point Diet", działające przy Instytucie Dietetyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie (PWSZ).

Założenia programu realizowane są poprzez badanie nawyków żywieniowych oraz ocenę poziomu wiedzy na temat prawidłowego żywienia wśród mieszkańców Nysy i okolic. "Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji projektu. Dotarliśmy do wszystkich szkół gimnazjalnych w powiecie. Projekt przyjął formę edukacyjno- badawczą, czyli edukujemy uczniów, ale jednocześnie prowadzimy badania do celów naukowych" - wyjaśniają organizatorzy.

A dlaczego to właśnie gimnazjaliści stali się grupą docelową działań naukowców? "Na wybory żywieniowe wpływa wiele wzajemnie nakładających się czynników - wyjaśnia dr n. med. Beata Całyniuk z Instytut Dietetyki. - Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży jest skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka wystąpienia zaburzeń w wieku dojrzałym. Okres dojrzewania ma również szczególne znaczenie dla kształtowania się zdrowego stylu życia człowieka. W tym okresie utrwalają się zachowania prozdrowotne, ukształtowane w latach wcześniejszych oraz pojawia się wiele zachowań ryzykownych. Z badań wynika, że ponad 20 proc. polskiej młodzieży ma problemy z właściwym odżywianiem. Odzwierciedleniem jest zarówno wzrastająca liczba osób z nadwagą i otyłością, jak również odsetek młodzieży, u której stwierdza się niedożywienie".

I choć na razie główną grupą odbiorców projektu jest młodzież szkolna, to - jako, że jest to grupa żywieniowo zależna od osób dorosłych - aby w pełni zrealizować cel programu, realizatorzy planują rozszerzyć go na inne grupy społeczeństwa, w szczególności rodziców, opiekunów i osoby odpowiadające za żywienie zbiorowe w szkołach. "Docelowo chcemy objąć badaniami wszystkie grupy wiekowe mieszkańców powiatu nyskiego" - tłumaczą specjaliści z PWSZ.









Zobacz podobne artykuły


Jak zdrowo jeść jajka
Jajo kurze, choć popularne w diecie żywieniowej, obrosło różnego rodzaju mitami, a z faktu, że zawiera cholesterol, wynikałoby, że ich spożycie należałoby bardzo ograniczyć. Tymczasem dietetycy wskazują, że jest ono przede wszystkim bardzo bogatym źródłem białka, które specjaliści nazywają często białkiem wzorcowym. ...
czytaj wiecej
Tłuszcze z ryb obniżają ryzyko agresywnego raka prostaty
Jedzenie tłustych ryb morskich, np. łososia, minimum raz w tygodniu może chronić przed agresywnym rakiem prostaty, nawet mężczyzn posiadających gen, który zwiększa ryzyko tego nowotworu - informuje pismo "Clinical Cancer Research". Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco doszli do takich wniosków po przebadaniu 466 mężczyzn, u których zdiagnozowano agresywnego raka prostaty oraz 478 mężczyzn zdrowych.
...
czytaj wiecej