Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 01 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




"W warunkach laboratoryjnych łączy się wyizolowane komórki - chondrocyty, melanocyty fibroblasty czy keratynocyty z różnego typu biomateriałami - to rusztowania, na których komórki się osadzają, stwarzając przestrzeń wzrostu" - wyjaśniała badaczka. W ten sposób można np. tworzyć rogówkę czy "sztuczne" uszy. Zaletą biomateriałów jest ich biodegradowalność, oznacza to, że polimer ulega stopniowej degradacji, pozostawiając w końcu tylko naturalny produkt-nowy narząd. Dzięki takim materiałom nie ma konieczności przeprowadzania kolejnych operacji polegających na ich usunięciu. Rusztowania wykonane są z polimerów naturalnie występujących w przyrodzie - kolagenu, chityny czy celulozy.

W hodowli wykorzystuje się specjalne pożywki dla komórek, tzw. media hodowlane. Zawierają one surowicę, czynniki wzrostu i inne substancje pozwalające na szybką proliferację - mnożenie pożądanych komórek.

"Inżyniera tkankowa to próba urealnienia marzenia o +organach prosto z półki+, co byłoby uniezależnieniem od liczby dawców i czekania na czyjąś śmierć" - tłumaczy Anna Kaźnica.

Obecnie inżynieria tkankowa pozwala na tworzenie m.in. sztucznej skóry, chrząstki, łąkotki, nerwów, zastawki serca, rogówki i kości.

Naukowcy wciąż pracują nad imitacją rdzenia kręgowego, wyhodowaniem sztucznej wątroby, trzustki, nerki i serca.

Mówiąc o przyszłości inżynierii tkankowej prowadząca spotkanie powiedziała, że badania w tej dziedzinie będą poświęcone nowym biomateriałom, wykorzystaniu komórek macierzystych i czynników wzrostu wspomagających namnażanie komórek, a także terapii genowej.









Zobacz podobne artykuły


Szczepionki na świńską grypę
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) poinformowała w piątek, że badania wykazały, iż sezonowe szczepionki przeciwgrypowe mają bardzo niewielki wpływ na nową odmianę tej choroby wywołaną wirusem A/H1N1. "Mała jest szansa na to, że sezonowa szczepionka (...) będzie skuteczna także wobec tego wirusa" - powiedziała dyrektor ds. szczepionek Marie-Paule Kieny na konferencji prasowej....
czytaj wiecej
Gen który ochroni nas przed chorobą Parkinsona
Gen o nazwie Nurr 1 chroni przed wrodzoną postacią choroby Parkinsona hamując procesy zapalne i produkcję neurotoksyn w mózgu - informują naukowcy z USA na łamach czasopisma "Cell". Choroba Parkinsona jest przewlekłą chorobą neurodegeneracyjną, prowadzącą do zaburzeń ruchowych, najczęściej rozwija się u osób powyżej 65. roku życia....
czytaj wiecej