Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 01 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Inżynieria tkankowa to przyszłość medycyny regeneracyjnej - dziedziny, której zadaniem jest odbudowa narządów utraconych w wyniku urazów, chorób przewlekłych lub wadliwie rozwiniętych u osób nowo narodzonych - mówi Anna Kaźnica z Zakładu Inżynierii Tkankowej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 



O zdobyczach inżynierii tkankowej biolog molekularna opowiadała podczas 9. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Celem inżynierii tkankowej jest zastąpienie, przywrócenie, udoskonalenie, bądź podtrzymanie funkcji tkanek i narządów przy pomocy implantów uzyskanych z wykorzystaniem żywych ludzkich komórek i biomateriałów.

"Specjaliści zajmujący się inżynierią tkankową łączą metody inżynieryjne i biologiczne dla uzyskania materiału biologicznego, który będzie w stanie zregenerować zniszczoną tkankę w organizmie i przywrócić jej funkcje" - mówiła Anna Kaźnica.

Jak przypomniała, jeszcze kilka lat temu uważano, że narządy hybrydowe, które będą się składały z żywych ludzkich komórek i sztucznych materiałów - biopolimerów nie zostaną stworzone, a niedostatek narządów będzie trzeba uzupełniać narządami zwierzęcymi. "Dzisiaj wiemy, że stworzenie narządów biohybrydowych jest możliwe właśnie dzięki inżynierii tkankowej" - powiedziała.

Uszkodzenia narządów i tkanek powstają na skutek urazów, wypadków komunikacyjnych czy przewlekłych chorób. Leczy się je farmakologicznie, chirurgicznie, przy pomocy przeszczepów narządów oraz implantacji biomateriałów, którą zajmuje się inżynieria tkankowa.

"Spróbujmy wyobrazić sobie dzień, kiedy urządzenia do dializy staną się zbędne, ludzie z cukrzycą insulinozależną otrzymają syntetyczną trzustkę, a osoby z niewydolnością wątroby otrzymają nowy narząd. Dla wielu osób wydaje się to niemożliwe. Tymczasem specjaliści wiedzą, że prędzej czy później to nastąpi" - opowiadała popularyzatorka.

Jak tworzy się implanty? Najprostszym sposobem jest pobranie fragmentu tkanki, np. skóry, wyizolowanie w laboratorium pojedynczych komórek. Komórki te są następnie namnażane w naczyniach hodowlanych. Po uzyskaniu odpowiedniej powierzchni, skóra dostarczana jest do szpitala w celu przeszczepienia jej.









Zobacz podobne artykuły


Szczepionki na świńską grypę
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) poinformowała w piątek, że badania wykazały, iż sezonowe szczepionki przeciwgrypowe mają bardzo niewielki wpływ na nową odmianę tej choroby wywołaną wirusem A/H1N1. "Mała jest szansa na to, że sezonowa szczepionka (...) będzie skuteczna także wobec tego wirusa" - powiedziała dyrektor ds. szczepionek Marie-Paule Kieny na konferencji prasowej....
czytaj wiecej
Gen który ochroni nas przed chorobą Parkinsona
Gen o nazwie Nurr 1 chroni przed wrodzoną postacią choroby Parkinsona hamując procesy zapalne i produkcję neurotoksyn w mózgu - informują naukowcy z USA na łamach czasopisma "Cell". Choroba Parkinsona jest przewlekłą chorobą neurodegeneracyjną, prowadzącą do zaburzeń ruchowych, najczęściej rozwija się u osób powyżej 65. roku życia....
czytaj wiecej