Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 23 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce



Zdaniem prof. Warzochy, morfologia jest na tyle ważnym narzędziem diagnostycznym dla lekarzy, że nie powinno się tego problemu pozostawiać tylko pacjentom i społeczeństwu. Chodzi o stworzenie takich mechanizmów, by ludzie mieli obowiązek się badać. "Tu ważną rolę może pełnić medycyna pracy. Nie będą to zbyt duże koszty dla pracodawców, bo niektóre z badań na liście obowiązkowych badań pracowniczych są zbędne i można jej zastąpić morfologią" - przekonywał hematolog.

W odpowiedzi na apele specjalistów obecny na konferencji wiceminister zdrowia Marek Twardowski obiecał, że wspólnie z ministrem pracy przejrzy listę obowiązkowych badań pracowniczych i postara się zastąpić mniej potrzebne testy morfologią krwi.

Zdaniem wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dr Elżbiety Rabsztyn oraz prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Elżbiety Buczkowskiej, nie rozwiąże to jednak problemu dzieci, młodzieży i studentów. Dlatego - ich zdaniem - obowiązek wykonywania badań podstawowych powinien być regulowany specjalną ustawą.

Buczkowska zaznaczyła, że dzieci ze szkół podstawowych mogłyby być kierowane na morfologię i OB przez pielęgniarki szkolne. Rabsztyn zaapelowała o zwiększenie nakładów na badania podstawowe oraz stworzenie specjalnych statystyk na temat tego, ile dany lekarz POZ zleca takich badań.

Rabsztyn podkreśliła też, że NFZ nie kontroluje w żaden sposób diagnostyki laboratoryjnej, stąd bierze się ogromna dowolność jeśli chodzi o ceny tych usług - od pięciu do kilkuset złotych. Jej zdaniem, badanie morfologiczne, łącznie z badaniem retikulocytów, powinno kosztować 5-10 zł, a badanie z rozmazem manualnym - do 15 zł.

Ks. Arkadiusz Nowak zaapelował do pacjentów o to, by starali się wykonywać regularnie morfologię, nawet na własny koszt. "Te badania nie są tak drogie, by nie było nas na nie stać. Skoro ludzie są w stanie wydawać 6-7 złotych na papierosy, to mogą też wydać na morfologię" - powiedział. To się nam zdecydowanie bardziej opłaci niż czekanie do momentu, kiedy będzie już za późno - zaznaczył.

"Zainaugurowana we wtorek kampania ma uświadomić społeczeństwu, że to proste badanie, wymagające tylko jednego ukłucia, może nas uchronić przed ogromnymi następstwami i nieszczęściami" - powiedziała Jaworska. Organizatorzy zamierzają m.in. zorganizować bezpłatne badania morfologiczne dla osób, które będą się chciały na nie zgłosić. Planują też edukowanie lekarzy POZ na temat znaczenia morfologii oraz interpretacji jej wyników.

Kampanię wspierają znane osoby ze świata kultury i sztuki oraz z mediów - m.in. Kayah, Grażyna Wolszczak, Robert Moskwa.









Zobacz podobne artykuły


Zmieńmy złe nawyki zdrowotne
Aż 50 proc. Polaków cierpi na nadwagę; tylko 6 proc. jest aktywnych fizycznie w wolnym czasie i aż 31 proc. w momencie odczuwania pierwszych objawów choroby nie idzie do specjalisty - podkreślali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano właśnie ogólnopolski program edukacyjny na rzecz zmiany złych nawyków zdrowotnych Polaków pt.: "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". ...
czytaj wiecej
Badania prostaty ratują życie
Rutynowe badania prostaty zmniejszają śmiertelność z powodu raka tego narządu o 20 procent - informuje "New England Journal of Medicine".
...
czytaj wiecej