Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 07 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Lawenda redukuje lęk odczuwany podczas oglądania horrorów... ale tylko u kobiet. Wdychanie olejku lawendowego może pomóc kobietom zmniejszyć strach odczuwany podczas oglądania horroru - dowodzą brytyjscy naukowcy. Swoje wnioski badacze oparli na eksperymencie polegającym na podaniu grupie ochotników kapsułek zawierających lawendę przed seansem filmowym.


"Zdecydowaliśmy się na podanie tabletek, gdyż wdychanie zapachu lawendy wykluczyłoby kontrolowanie efektu placebo. Wcześniejsze badania wykazały, że wdychane olejki eteryczne trafiają do krwioobiegu równie szybko, więc efekt z pewnością byłby podobny" - wyjaśnia prowadząca badania Belinda Bradley z University of Central Lancashire.

Podczas oglądania horroru kobiety, które wcześniej zażyły kapsułki z lawendą miały zwiększoną zmienność rytmu serca (HRV), co wskazywało na stan zrelaksowania. W przypadku mężczyzn jednak efekt był wręcz odwrotny; lawenda nasiliła odczuwany przez nich stres. Badacze nie potrafią jeszcze podać przyczyny zaobserwowanej różnicy.

Nie są to pierwsze badania wykazujące relaksacyjne właściwości lawendy. W ubiegłym roku badacze z King's College London dowiedli, że zapach lawendy złagodził lęk odczuwany przez setki pacjentów czekających na zabieg dentystyczny.








Zobacz podobne artykuły


Drzewo herbaciane a antyseptyka
Preparat z olejku z drzewa herbacianego i srebra skutecznie zabija większość mikroorganizmów powodujących zakażenia ran skóry - poinformowali naukowcy z Wielkiej Brytanii podczas Spotkania Mikrobiologów w Harrogate. Wan Li Low wraz z kolegami z University of Wolverhampton na podstawie wiedzy, że zarówno olejek z drzewa herbacianego jak i srebro (w postaci azotanu srebra) mają działanie przeciwbakteryjne.
...
czytaj wiecej
Lukrecja niebezpieczna dla leków
Autorzy pracy nie potrafią na razie wyjaśnić w jaki sposób lukrecja wchodzi w interakcję z cyklosporyną. Według dr. Chao, dotychczas nie było doniesień na temat negatywnych skutków spożycia lukrecji przez chorych po przeszczepach. Lekarze nie byli jednak wyczuleni na szukanie takiego związku. Badacze nie wiedzą też w jakich dawkach lukrecja może mieć toksyczne działanie u pacjentów, którym podaje się cyklosporynę.
...
czytaj wiecej