Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 31 marzec 2009 źródło: Serwis Nauka w Polsce PAP
Preparat z olejku z drzewa herbacianego i srebra skutecznie zabija większość mikroorganizmów powodujących zakażenia ran skóry - poinformowali naukowcy z Wielkiej Brytanii podczas Spotkania Mikrobiologów w Harrogate. Wan Li Low wraz z kolegami z University of Wolverhampton na podstawie wiedzy, że zarówno olejek z drzewa herbacianego jak i srebro (w postaci azotanu srebra) mają działanie przeciwbakteryjne.


Postanowił połączyć obydwa składniki w niskich stężeniach i sprawdzić skuteczność takiego preparatu. Naukowcy przeprowadzili testy na mikroorganizmach najczęściej powodujących zakażenia skóry - między innymi gronkowcu złocistym i drożdżaku Candida albicans - preparat z olejku z drzewa herbacianego i srebra zabił obydwa rodzaje patogenów.

Następnie autorzy badań "zapakowali" preparat do maleńkich kulek zbudowanych z naturalnie występujących w komórkach lipidów tzw. liposomów. Dzięki zastosowaniu tej techniki naukowcy mogli jeszcze bardziej obniżyć stężenia składników aktywnych swojego preparatu i tym samym zminimalizować ryzyko działań niepożądanych leku.

drzewko herbaciane

Stosowane oddzielnie w dużych stężeniach srebro oraz olejek z drzewa herbacianego często powodują uciążliwe dla pacjentów skutki uboczne, duże dawki srebra przebarwiają skórę, a olejek herbaciany może wysuszać i dotkliwie podrażniać.

Jak podkreślają autorzy doniesienia wraz z rosnącą długością życia coraz częściej pacjenci w podeszłym wieku cierpią na owrzodzenia nóg, odleżyny i tym podobne. Zapotrzebowanie na łatwy i bezpieczny preparat antyseptyczny jest coraz większe. Naukowcy mają nadzieję, że opracowany przez nich lek pomoże w leczeniu zakażeń skóry i okaże się skuteczny przeciwko szczepom bakterii odpornych na antybiotyki.








Zobacz podobne artykuły


Lukrecja niebezpieczna dla leków
Autorzy pracy nie potrafią na razie wyjaśnić w jaki sposób lukrecja wchodzi w interakcję z cyklosporyną. Według dr. Chao, dotychczas nie było doniesień na temat negatywnych skutków spożycia lukrecji przez chorych po przeszczepach. Lekarze nie byli jednak wyczuleni na szukanie takiego związku. Badacze nie wiedzą też w jakich dawkach lukrecja może mieć toksyczne działanie u pacjentów, którym podaje się cyklosporynę.
...
czytaj wiecej
Przeciwbólowe wisienki - osteoartroza łagodniej
Cierpkie w smaku wiśnie - w postaci pigułki - mogą pomóc łagodzić bóle związane ze zwyrodnieniem stawów (osteoartrozę) - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy Newswise.
...
czytaj wiecej