Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 02 kwiecień 2009 źródło: Serwis Nauka w Polsce PAP




Jak przypomniała specjalistka, do otyłości i nadwagi w bardzo dużym stopniu przyczyniają się złe nawyki żywieniowe: nie jadanie śniadań, nieregularność posiłków, jedzenie szybkie, podjadanie oraz zbyt małe ilości warzyw i wody w naszej diecie. Innym ważnym czynnikiem, który wpływa na przyrost masy ciała jest siedzący tryb życia. Statystyki wskazują, że tylko 6 proc. Polaków uprawia rekreacyjną aktywność fizyczną; dla porównania w Niemczech odsetek ten wynosi 20 proc. a w Finlandii - 30 proc.

Według dr. Hryniewieckiego, aktywność fizyczna - minimum pół godziny dziennie - jest tak samo skuteczna jak leki na serce w obniżaniu ryzyka zawału.

"Ruch to również czynnik najlepiej pobudzający budowę kości, przez co obniża ryzyko osteoporozy" - podkreślił prof. Janusz Badurski, dyrektor Centrum Osteoporozy i Chorób Kostno-Stawowych w Białymstoku. Wśród innych czynników ryzyka tego schorzenia specjalista wymienił m.in. zbyt niski wskaźnik masy ciała, niską masę kości, starszy wiek, złamania kości po 50. roku życia, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Jak podkreślił, do oceny ryzyka złamań osteoporotycznych nie wystarczy badanie masy kości (BMD). Dobry wynik tego testu nie wyklucza ryzyka złamań.

Złe nawyki żywieniowe, brak ruchu oraz nieumiejętność radzenia sobie ze stresem są również czynnikami ryzyka schorzeń górnego odcinka pokarmowego. Statystyki wskazują, że aż 63 proc. dorosłych Polaków ma problemy ze zgagą, czyli uczuciem pieczenia za mostkiem. "Niestety, większość osób bagatelizuje tę dolegliwość, gdyż nie zdaje sobie sprawy, że może to być objaw np. choroby refluksowej przełyku" - powiedział prof. Krzysztof Celiński, gastroenterolog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Schorzenie to jest związane z zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku i zwiększa ryzyko zachorowania na raka tego narządu.

Do rozwoju chorób górnego odcinka układu pokarmowego przyczynia się też nadużywanie leków bez recepty, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna czy ibuprofen), albo łączenie kilku leków z tej grupy. Z badań TNS OBOP wynika, że aż 60 proc. Polaków zażywa leki dostępne bez recepty, by zwalczyć różne dolegliwości i ponad 30 proc. podejmuje leczenie "na własną rękę", gdy pojawią się pierwsze objawy choroby, a do lekarza idzie dopiero wtedy, gdy nie daje ono efektów.

"Z pójściem do lekarza zwlekają zwłaszcza mężczyźni z zaburzeniami erekcji oraz pacjenci z nietrzymaniem moczu. Są to dwa schorzenia uważane za najbardziej wstydliwe w naszym kraju" - powiedział prof. Sławomir Dutkiewicz, chirurg urolog z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jak podkreślił, stosowanie samoleczenia i odwlekanie wizyty lekarskiej może się przyczynić do postępów choroby, pogorszenia stanu zdrowia, pojawienia powikłań i zbyt późnego wykrycia groźnych zmian - np. odkładanie wizyty lekarskiej z powodu łagodnego przerostu prostaty może opóźnić wykrycie raka tego narządu.








Zobacz podobne artykuły


Czy do każdego lekarza specjalisty muszę mieć skierowanie?
Ciągłe zmiany w systemie opieki zdrowotnej prowadzą do tego, że czeujemy się zagubieni w gąszczu przepisów. Nie wiemy do jakiego lekarza możemy zarejestrować się bez skierowania a do jakiego specjalisty skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu jest wymagane. Poniżej wyszczególniamy listę specjalisów do których możemy udać się bez skierowania.
...
czytaj wiecej
Badania jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie może zlecić wszystkich dowolnych badań i choć jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie nas wszelkimi możliwymi środkami to jednak jego zakres działania jest ograniczony przepisami. Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 określa jakie badania mogą zostać zlecone w ośrodkach  Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
...
czytaj wiecej