Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Czy do każdego lekarza specjalisty muszę mieć skierowanie?

data dodania artykułu: 22 marzec 2009 źródło: Biuro Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia
Ciągłe zmiany w systemie opieki zdrowotnej prowadzą do tego, że czeujemy się zagubieni w gąszczu przepisów. Nie wiemy do jakiego lekarza możemy zarejestrować się bez skierowania a do jakiego specjalisty skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu jest wymagane. Poniżej wyszczególniamy listę specjalisów do których możemy udać się bez skierowania.


Skierowanie do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. wizyta bezpłatna) nie jest wymagane do takich specjalistów jak:

1.    ginekologa i położnika
2.    dentysty
3.    dermatologa
4.    wenerologa
5.    onkologa
6.    okulisty
7.    psychiatry

Prawo do wizyty u specjalisty bez skierowania mają ponadto osoby tak jak:
  • chore na gruźlicę
  • zakażone wirusem HIV
  • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz osoby represjonowane oraz kombatanci
  • cywilne osoby niewidome - ofiary działań wojennych
  • uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego
  • uprawnieni żołnierze lub pracownicy, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa

Niezależnie od powyższych wyszczególnień w stanach nagłych (stan nagłego zagrożenia zdrowotnego - stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia ) świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane świadczeniobiorcy niezwłocznie.







Zobacz podobne artykuły


Badania jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie może zlecić wszystkich dowolnych badań i choć jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie nas wszelkimi możliwymi środkami to jednak jego zakres działania jest ograniczony przepisami. Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 określa jakie badania mogą zostać zlecone w ośrodkach  Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
...
czytaj wiecej
Karta Praw Pacjenta
Karta Praw Pacjenta to zbiór aktów prawnych dotyczących praw każdego pacjenta na terenie Rzeczopospolitej Polskiej. Pierwszy raz została opublikowana w 1998 roku jako komunikat Ministra Zdrowia.
...
czytaj wiecej