Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Kamica nerkowa, Kamienie na nerkach


opis, objawy

Kamica nerkowa jest bolesną chorobą. Objawia się tępym lub ostrym bólem w okolicy nerek. Bóle te są napadowe. Najczęściej ból rozpoczyna się w dole pleców i promieniuje aż do spojenia łonowego. Ból ten niekiedy jest tak silny, że wymagana jest interwencja lekarska. Ból powstaje wtedy gdy kamienie nerkowe przemieszczają się. Niekiedy bóle nie są silne i ustępujące. Jednak jest to sygnał, że dzieje się w naszych nerkach coś złego. Niekiedy silniejszym bólom towarzyszą ślady krwi w moczu.


Kamica nerkowa, Kamienie na nerkach


przyczyny zachorowania

Kamica nerkowa ma wiele podłoży. Do najbardziej popularnych należą:
- przewlekłe zakażenie dróg moczowych
- choroby gruczołu przytarczycowego (nadczynność tarczycy)
- niemożność wydalania moczu
- zła dieta
- długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych
- przewlekłe choroby jelit
- przyjmowanie zbyt małych ilości płynów.


Kamica nerkowa, Kamienie na nerkach


ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania na kamicę nerkową jest znacznie większe u mężczyzn niż u kobiet. Wzrasta wraz z wiekiem i upałów. Upały powodują, że duża część wody jest wydalana z organizmy poprzez pot a nie poprzez nerki. Wzrasta przez to stężenie wapnia w moczu co powoduje powstawanie i powiększanie się istniejących kamieni nerkowych.


Kamica nerkowa, Kamienie na nerkach


następstwa i powikłania

Kamica nerkowa zwiększa ryzyko zachorowania na zakażenie dróg moczowych, może spowodować zawężenie lub zbliznowacenie dróg moczowych, a niekiedy prowadzi do przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek.


Kamica nerkowa, Kamienie na nerkach


jak zapobiegać

Dużo pić, szczególnie w czasie upalnych dni, Osoby, które już miały kamienie i u których istnieje możliwość powstawania powtórnie kamieni nerkowych powinny stosować odpowiednią dietę, którą ustala się po przeprowadzeniu analizy chemicznej kamienia nerkowego. Najpopularniejsze kamienie składają się ze szczawiany wapnia. Przy występowaniu tego typu kamieni nerkowych należy ograniczyć spożywanie artykułów mleko pochodnych jak i samego mleka, szpinaku, rabarbaru, pomidorów i ograniczyć sól.


Kamica nerkowa, Kamienie na nerkach


wizyta u lekarza

Wizyta u lekarza w powinna nastąpić zawsze w przypadku wystąpienia dolegliwości. Osoby wiedzące o tym, że mają kamienie nerkowe powinny regularnie poddawać się badaniu nefrologa lub urologa.


Kamica nerkowa, Kamienie na nerkach


jak można sobie pomóc

Przy kamicy nerkowej możemy sobie pomóc poprzez przyjmowanie dużych ilości płynów. Niekiedy pomaga to w samodzielnym wydaleniu kamieni drogą naturalną. Picie dużych ilości płynów zapobiega także powstawaniu kamieni nerkowych. Ważna jest także dieta, jednak należy ją przygotować na podstawie analizy składu kamienia nerkowego.


Kamica nerkowa, Kamienie na nerkach


jak się leczy

Kamica nerkowa leczona jest przede wszystkim poprzez próbę wydalenia kamienia drogą naturalną. Określa się to jako ?rodzenie kamienia?. Przy takich próbach należy przyjmować dużo płynów, stosować leki rozkurczowe, ciepłe okłady oraz starać się poruszać. Jeśli taka metoda okazuje się nieskuteczna podejmuje się próbę usunięcia kamienia mechanicznie. Jeśli znajduje się on już w cewce moczowej dokonuje się tego za pomocą pętli wprowadzonej do cewki. Zabieg jest dość nieprzyjemny ze względu na to, że konieczne jest wprowadzenie cewnika o dość dużej średnicy (cystoskopia). Istnieje także możliwość kruszenia kamieni za pomocą fal ultradźwiękowych (litotrypsja).

Ostatecznym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne, które polega na wykonaniu nacięcia w moczowodzie i usunięciu kamienia poprzez powstały otwór. Zabieg trwa zwykle około 1 godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

usuniecie kamienia z przewodu moczowego



Zobacz także:

zapraszamy na forum