Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Badania potwierdzają silny związek depresji z bólem

data dodania artykułu: 10 luty 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




Zdaniem prof. Araszkiewicza, przyczynia się do tego również fakt, że lekarze lekceważą związek depresji i bólu. Nie mniejszy problem stanowią jednak postawy samych pacjentów, którzy niechętnie szukają podłoża psychicznego swoich dolegliwości, a wolą koncentrować się na objawach fizycznych. Pacjenci obawiają się, że przylgnie do nich etykietka "chorego psychicznie"; boją się stygmatyzacji.

Choć brak jednoznacznych danych, że depresja może powodować dolegliwości bólowe, to z całą pewnością wiadomo, że utrzymujący się ból może prowadzić do depresji, podkreślił prof. Araszkiewicz. Badacz przypomniał teorię, zgodnie z którą, pojawianie się u pacjenta depresji może być elementem reakcji przystosowawczej do życia z przewlekłym bólem.

Ogólnie, z badań wynika, że współwystępowanie depresji i bólu znacznie wydłuża czas rozpoznania obydwu schorzeń i obniża skuteczność ich leczenia. Jak zaznaczył dr Wasilewski, zanim pacjent usłyszy prawidłową diagnozę może upłynąć nawet pięć lat.

Związek bólu z depresją jest tematem przewodnim tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Z tej okazji Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji organizuje już po raz szósty - przy współpracy z Zespołem ds. Walki z Depresją przy Ministrze Zdrowia - akcję społeczną.

W ramach obchodów, 21 lutego w większości polskich ośrodków akademickich zaplanowano wykład otwarty pt. "Depresja a ból". W czwartek 26 lutego w Centrum Łowicka w Warszawie odbędzie się charytatywny Koncert Pogodny, z którego dochód w całości zostanie przeznaczony na działalność edukacyjną stowarzyszenia na temat depresji. W koncercie wezmą udział m.in. Katarzyna Skrzynecka, Kuba Sienkiewicz oraz Bartosz Opania.

Depresja jest najczęściej występującą chorobą psychiczną. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, a w roku 2020 może się znaleźć na drugim miejscu - po chorobach układu krążenia. Szacuje się, że około 50-60 pro








Zobacz podobne artykuły


Naukowcy coraz bliżej wymazywania wspomnień
Wykasowanie niechcianych wspomnień, na jakie zdecydowali się bohaterowie filmu "Zakochany bez pamięci" może wkrótce stać się możliwe. Naukowcy zidentyfikowali neurony, w których magazynowane są złe wspomnienia i znaleźli metodę, by skutecznie się ich pozbyć - informuje pismo "Science".
...
czytaj wiecej
Zablokować HIV - nowe badania nad środkiem zaobiegjącym zakażeniu
Tani i powszechnie używany związek chemiczny zastosowany w postaci żelu chroni samice małp przed małpią wersją wirusa HIV - informuje "Nature"....
czytaj wiecej