Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 22 czerwiec 2010 źródło: zdrowie.flink.pl


» Leki…

Oczywiście z pomocą przychodzi medycyna. Istnieją środki farmaceutyczne, łagodzące dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną. Przed podróżą osobom wrażliwym można podać odpowiednie preparaty. Hamują one nadmierną aktywność układu autonomicznego, co blokuje wystąpienie nieprzyjemnych objawów choroby lokomocyjnej. O zastosowaniu leku decyduje lekarz. Wszystkie leki powinny być stosowane ściśle według zaleceń lekarskich, z uwagi na działania niepożądane, jakie mogą powodować. Niektórych leków nie można stosować u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.

Skutecznym lekiem jest dimenhydrynat (w Polsce preparat Aviomarin), który należy zażyć na 30 minut przed podróżą, jednak lek ten powoduje skutki uboczne w postaci senności, rzadko występuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, nie należy stosować go u kobiet w ciąży oraz u dzieci do 2 r. ż., ani podczas prowadzenia pojazdów.

Innym lekiem jest prometazyna (w Polsce preparat Diphergan, sprzedawany na receptę). Działania niepożądane podobne jak w przypadku dimenhydrynatu, nie stosować u dzieci poniżej 1 r. ż.

Na rynku dostępne są także bezpieczniejsze i pozbawione działań ubocznych środki pochodzenia roślinnego (w Polsce są to preparaty Avioplant, Lokomotiv, Zingerek), które zawierają w swoim składzie sproszkowane kłącze imbiru.

» Podsumowując…

Powyższy artykuł stanowi jedynie zarys wiedzy o chorobie lokomocyjnej. W przypadku uporczywych i częstych dolegliwości związanych z kinetozą, nieustępujących po zastosowaniu przedstawionych powyżej czynności profilaktycznych, należy udać się do lekarza. Lekarz ma wiedzę dotyczącą chorób, ich profilaktyki i leczenia. Tylko porada lekarska oparta na osobistym zbadaniu pacjenta, wywiadzie chorobowym i badaniach dodatkowych zawsze gwarantuje postępowanie bezpieczne, takie, które może dać pożądany efekt zdrowotny.