Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 03 marzec 2010 autor:

Instytut Aterotrombozy

źródło: MediWeb.pl




Oszacowanie ryzyka poprawia rokowanie pacjentów

W swoich wystąpieniach eksperci wielokrotnie podkreślali konieczność kompleksowej oceny ryzyka pacjenta. Duży nacisk położono na aspekt praktyczny wykładów. Ich doskonałe uzupełnienie stanowi broszura edukacyjna „Skale ryzyka wykorzystywane w wytycznych ESC – praktyczne kompendium”, którą otrzymał każdy uczestnik Konferencji. Publikacja ta, to bezpłatny „przewodnik” po skalach, który został przygotowany przez uznanych ekspertów. Każda zawarta w niej skala opatrzona jest profesjonalnym komentarzem. Zadaniem tego praktycznego kompendium jest pomoc lekarzowi w prawidłowym oszacowaniu ryzyka, a tym samym poprawienie rokowania pacjenta.

- Doskonale wiemy, że wytyczne towarzystw naukowych mają na celu uporządkowanie  zasad postępowania w rozmaitych stanach, nie tylko kardiologicznych. W naszym kompendium posłużyliśmy się skalami, które są propagowane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Wybraliśmy 8 skal, które zostały w bardzo przystępny sposób skomentowane przez uznanych ekspertów. Wszystkie, poza skalą Framingham, są skalami z zaleceń Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Myślę, że opracowane  w takiej formie stanowią cenny materiał pomocny w codziennej praktyce lekarskiej. Jestem przekonana, że przy okazji następnej Konferencji będziemy mogli przekazać Państwu analogiczną broszurę dotyczącą skal ryzyka wykorzystywanych przez lekarzy innych specjalności – powiedziała dr hab. Janina Stępińska.