Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 03 listopad 2009 źródło: zdrowie.flink.pl


Brak odpływu łez.

Nadmierne łzawienie wynikać może jednak nie tylko z nadmiernej produkcji łez, towarzyszącej reakcji odruchowej lub opisanym wyżej schorzeniom oka. Przyczyną może być też niemożność odpływu łez prawidłową drogą, czyli do woreczka łzowego i dalej do jamy nosowej. Utrudnienie odpływu może mieć miejsce, gdy występuje obrzęk powiek spowodowany np. krwiakiem, ukąszeniem owada - łzy nie wpływają wówczas przez punkty łzowe do kanalików (obrzęk je „zatyka”), lecz płyną po policzkach. Utrudnienie odpływu może też wystąpić, gdy zaszły zmiany uszkadzające kanaliki odprowadzające łzy takie jak blizny pourazowe, czy przebyte w przeszłości zapalenia kanalika czy woreczka łzowego. Każdy stan zapalny w obrębie kanalików łzowych i woreczka łzowego może spowodować zwężenie lub niedrożność, czyli zamknięcie światła przewodów. Przyczyną zapalenia są najczęściej czynniki infekcyjne, a zwłaszcza grzybicze. W starszym wieku łzawienie wynikać może też ze zwiotczenia skóry powiek. Wówczas dolegliwość może nasilać się np. podczas wietrznej pogody. Gdy zwiotczenie powiek jest wyraźne, połączone z odwijaniem się brzegu powieki lekarz okulista przeprowadzić może plastyczny zabieg operacyjny powiek.

Niedrożność dróg odpływu łez.

Niedrożność dróg odpływu łez i uciążliwe objawy związane z łzawieniem, z reguły powodują, że pacjent zgłasza się do lekarza. Leczenie poprzedzone jest zazwyczaj badaniami mającymi na celu ustalenie miejsca niedrożności. Jeśli np. ma miejsce ostry stan zapalny obejmujący drogę odpływu łez, z obrzękiem i bolesnością wymaga on podjęcia leczenia zachowawczego. W innych przypadkach podejmuje się próby sondowania dróg łzowych i przepłukiwania ich. Zabiegi te wykonywane są bardzo delikatnie i przez doświadczonych okulistów. Gdy leczenie farmakologiczne, sondowanie i przepłukiwanie dróg łzowych nie przynosi pożądanego efektu, powstaje trwała niedrożność dróg odpływu łez, co wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, polegającego na odtworzeniu drogi łączącej worek spojówkowy z jamą nosową. Zabiegi te są przeprowadzane w ośrodkach specjalistycznych.

Powyższy artykuł daje jedynie ogólną wiedzę o problemie, jakim jest nadmierne łzawienie. Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza. Tylko porada lekarska oparta na osobistym zbadaniu pacjenta, wywiadzie chorobowym i badaniach dodatkowych zawsze gwarantuje postępowanie bezpieczne, takie, które może dać pożądany efekt zdrowotny.