Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Alkohol działa dłużej niż sądzimy

data dodania artykułu: 20 październik 2009 źródło: Naczelna Izba Lekarska

  Zaburzenia działania mózgu po alkoholu mogą być większe w okresie trzeźwienia niż podczas picia.



 Alkohol, jak wiadomo, powoduje zaburzenia w działaniu mózgu: upośledza zdolność do abstrakcyjnego myślenia, planowania, kontrolowania własnych zachowań, koncentracji, zdolności do szybkiego i adekwatnego do sytuacji zachowania. Badania kanadyjskich uczonych, opublikowane w najnowszym numerze czasopisma Alcoholism: Clinical & Experimental Research dowodzą, że alkohol nie tylko upośledza działanie mózgu, ale też że zaburzenia te mogą być silniejsze w okresie trzeźwienia (gdy poziom alkoholu we krwi opada) niż w czasie, kiedy poziom alkoholu w organizmie rośnie.
      Robert O. Pihl i jego współpracownicy z Uniwersytetu McGilla (McGill University) w Montrealu przeprowadzili eksperyment na 41 ochotnikach, którym podawano placebo albo równą - w przeliczeniu na kilogram masy ciała - ilość alkoholu. Tych, którzy pili "prawdziwy" alkohol podzielono na dwie grupy. Jednych poddano badaniom w okresie, kiedy poziom alkoholu we krwi jeszcze wzrastał. Innych - w czasie trzeźwienia, kiedy poziom alkoholu we krwi spadał. Gdy poziom alkoholu w wydychanym przez jednych i drugich "pijących" uczestników badań osiągnął 0.8 promila, poddano ich serii testów, sprawdzających prawidłowe działanie mózgu.







Zobacz podobne artykuły


Mały drink chroni przed kamieniami żółciowymi
Umiarkowane spożywanie alkoholu chroni przed kamicą żółciową - wynika z brytyjskich badań, ogłoszonych podczas dorocznego zjazdu gastroenterologów w Chicago. "Umiarkowane ilości" to zdaniem Brytyjczyków dwa standardowe drinki - odpowiednik 8 gramów czystego alkoholu etylowego. ...
czytaj wiecej