Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 25 listopad 2009 źródło: Klinika Handsome Men


Do najważniejszych składników, które zawiera szampon zaliczamy mydło potasowe lub amoniowe – odpowiedzialne za powstawanie i piany i zmywanie tłuszczu z włosów, bufor – nadaje on stałe, lekko kwaśne pH kosmetyku, aby uniemożliwić wypłukanie naturalnych olejków i jednocześnie zabezpiecza kosmyki przed elektryzowaniem się. Większość szamponów zawiera również środki kondycjonujące, które poprawiają wygląd włosów – są to nabłyszczacze (oligosiloksany – metikony) oraz środki antystatyczne (często jest to najzwyklejszy chlorek sodu – sól kuchenna).

Mycie włosów powinno odbywać się w letniej wodzie – nie powinna być ona zbyt zimna ani za gorąca, gdyż taka temperatura pobudza gruczoły łojowe do produkcji tłustej wydzieliny. Szampon należy delikatnie wmasować w skórę, okrężnymi ruchami, a ilość zużytego kosmetyku to maksymalnie objętość, jaką zajmuje średni orzech laskowy. Po powstaniu piany preparat dokładnie spłukujemy i w razie konieczności czynność powtarzamy. Po umyciu nie wycierajmy energicznie włosów w szorstki ręcznik, bo to może spowodować mikrouszkodzenia. Najlepiej wyciśnijmy nadmiar wody i głowę owińmy ręcznikiem na 10-15 minut. Pomoże to zamknąć łuski włosowe, dzięki czemu włosy odzyskają naturalny blask.

Oprócz doboru odpowiedniego szamponu, warto także zastanowić się nad zakupem specjalnej odżywki do naszego typu kosmyków. Obecnie na rynku dostępne są preparaty dla cienkich włosów (podnoszą je u nasady, zapobiegają opadaniu fryzury, ułatwiają stylizację i optycznie zwiększają objętość), włosów przetłuszczających się (delikatnie nawilżają włosy jednocześnie nie obciążając ich, niektóre preparaty zmniejszają ilość wydzielanego łoju przez gruczoły), włosów farbowanych (nawilżają i regenerują osłabione po zabiegu kosmyki, podkreślają barwę i chronią ją przed wypłukaniem oraz niekorzystnym działaniem promieni słonecznych), włosów naturalnie kręconych (podkreślają skręt i zapobiegają puszeniu się). Możemy wybierać spośród preparatów, które należy spłukać po upływie kilku minut jak i bez spłukiwania, które najczęściej skuteczniej regenerują kosmyki i zapobiegają dalszym uszkodzeniom.