Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 15 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Jad kiełbasiany, szeroko znany jako botoks, może znaleźć zastosowanie w leczeniu astmy, a nawet nowotworów - informuje "New Scientist". Jad kiełbasiany jest toksyną, wytwarzaną przez bakterię Clostridium botulinum - laseczkę jadu kiełbasianego, która rozwija się w źle przechowywanych wędlinach czy niewłaściwie przygotowanych konserwach mięsnych i warzywnych.



Jad kiełbasiany należy do najsilniejszych znanych trucizn - przy podaniu doustnym dawka śmiertelna to zaledwie 10 milionowych części grama.

Działanie jadu kiełbasianego polega na porażaniu zakończeń nerwowych poprzez zakłócenie transportu neuroprzekaźnika - acetylocholiny. Ponieważ wstrzykując botoks można porazić mięśnie twarzy i zlikwidować zmarszczki, jest szeroko stosowany w medycynie estetycznej. Używano go także w przypadku przykurczów czy nadmiernej potliwości.

Mechanizm działania botoksu dotyczy głównie białka SNARE, związanego z wydzielaniem acetylocholiny. Białko to występuje nie tylko w mięśniach, ale i w komórkach nabłonka, gdzie reguluje wydzielaniem mucyny - składnika śluzu i substancji odpornościowych - cytokin. Zespołowi Josepha Barbieri z Medical College of Wisconsin w Milwaukee udało się tak zmodyfikować cząsteczkę jadu kiełbasianego, by działał na komórki znajdujące się w hodowli, regulując wydzielanie cytokin i mucyny.









Zobacz podobne artykuły


Grubość kory mózgowej a poziom inteligencji
Poziom inteligencji zdrowych dzieci w wieku 6-18 lat jest związany z grubością kory mózgu - wykazali kanadyjscy naukowcy. Zależność ta jest najbardziej widoczna w obszarach kory, które scalają informacje z różnych obszarów mózgu. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Intelligence".
...
czytaj wiecej
Szybkie wykrywanie wirusa HCV
Obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) można wykryć w próbce pobranej wprost od pacjenta za pomocą nowo opracowanego biosensora. Dzięki prostocie analizy możliwe jest nie tylko zdiagnozowanie, ale i monitorowanie rozwoju choroby, donosi "Chemical Communications".
...
czytaj wiecej