Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 11 czerwiec 2009 źródło: PAP, ONET.pl, TVN24

WHO ogłosiła pandemię nowej grypy A/H1N1, podwyższając alert z obecnego piątego poziomu do najwyższego - szóstego - poinformowała w Genewie dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia, dr Margaret Chan. Oznacza to, że świat wszedł w okres pierwszej w XXI wieku pandemii grypy. Wirus jest teraz nie do zatrzymania - dodała pani Chan.



Poinformowała, że WHO nie zaleciła zamknięcia granic i ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi, towarów i usług. Dodała, że WHO będzie współpracować ze Światową Organizacją Handlu (WTO), aby przekonać państwa, by nie wprowadzały z powodu pandemii zakazów podróży i handlu.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział w czwartek, że reakcje na ogłoszenie przez WHO pandemii nowej grypy muszą mieć podstawy naukowe i unikać dyskryminacji.

- Musimy wystrzegać się pochopnych i dyskryminacyjnych akcji, takich jak zakazy podróży i restrykcje handlowe - podkreślił szef ONZ.

W czwartek WHO poinformowała, że w 74 krajach zarejestrowano 28.774 przypadki grypy A/H1N1; 144 osoby zmarły. Według organizacji przypadki choroby są łagodne i nie wymagają hospitalizacji, lecz istnieje obawa, że wybuch nowych infekcji może zasypać szpitale, zwłaszcza w biedniejszych krajach. Około połowy osób, które zmarły na nową grypę, to osoby młode i zdrowe, niepodatne na zwykłą grypę.

Ostatnia pandemia grypy w Hongkongu w 1968 roku zabiła około miliona osób. Zwykła grypa pochłania życie rocznie 250-500 tysięcy ludzi.

Wielu ekspertów od spraw zdrowia jest zdania, że WHO powinna była już wcześniej ogłosić pandemię grypy A/H1N1, lecz - jak pisze agencja AP - nie doszło do tego z przyczyn politycznych. W maju wiele krajów w obawie przed wrzeniem społecznym apelowało do WHO, aby nie ogłaszała globalnej epidemii.

W Argentynie tysiące ludzi w obawie przed nową grypą udało się do szpitali, całkowicie paraliżując kliniki w Buenos Aires. W ubiegłym miesiącu autobus, który przyjechał z Chile do Argentyny, został obrzucony kamieniami, gdyż myślano, że jedzie w nim osoba zarażona wirusem A/H1N1.

W Hongkongu w czwartek władze poleciły zamknąć na dwa tygodnie przedszkola i szkoły podstawowe, gdy u kilkudziesięciu studentów wykryto wirusa nowej grypy.

W Meksyku, gdzie rozpoczęła się epidemia, szczyt zachorowań przypadł na kwiecień. Obecnie w tym kraju notuje się mniej niż 30 nowych przypadków dziennie. W Meksyku potwierdzono 6.337 przypadków zachorowań; 108 osób zmarło.









Zobacz podobne artykuły


4694 potwierdzonych zachorowań na świńską grypę
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, 11 maja 2009 roku, o 4694 potwierdzonych przypadkach grypy A/H1N1 w 30 krajach, w tym o 53 przypadkach śmiertelnych (48 w Meksyku, trzy w USA i po jednym w Kanadzie i Kostaryce). ...
czytaj wiecej
Świńska grypa - bez paniki
Nie ma powodu do paniki z powodu epidemii świńskiej grypy w Ameryce Północnej, ale wirusa nie wolno lekceważyć. Nowy szczep grypy, powstały w wyniku tzw. reasortacji genowej, zawsze może być groźny dla ludzi - ocenia kierownik Zakładu Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr hab. Tomasz Wąsik....
czytaj wiecej