Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 09 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Bank tkanek działający przy katowickim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprezentowano 5 czerwca po gruntownym remoncie. Dziś jest najnowocześniejszą tego typu placówka w Europie. Dzięki przebudowie, liczba wyhodowanych tam komórek - a zatem i liczba wytwarzanych przeszczepów - wzrośnie kilkakrotnie.



Po modernizacji, która kosztowała 10 mln zł, katowicki bank uzyskał podobną klasę jak banki tkanek w Stanach Zjednoczonych - mówią przedstawiciele RCKiK. Remont pozwala na dalszy rozwój placówki. Już dziś katowicki bank tkanek zaopatruje 150 szpitali w Polsce, wytwarza 70 proc. tkanek potrzebnych do przeszczepów w całym kraju.

Jednym z najistotniejszych zastosowanych w banku rozwiązań jest klimatyzacja - o łącznej wadze 30 ton. Dzięki niej powietrze może być filtrowane 40 razy na godzinę. Bank podzielono na kilka odrębnych pomieszczeń. W każdym kolejnym powietrze jest coraz czystsze - w ostatniej ze śluz ma najwyższą klasę A.

W metrze sześciennym nieprzefiltrowanego powietrza są miliony kolonii bakterii, w ostatnim pomieszczeniu, najczystszym pomieszczeniu banku tkanek - do dziesięciu kolonii.

Do pomieszczeń banku będę mogli wchodzić jedynie jego pracownicy, i to w specjalnych kombinezonach jednorazowych, nie pozostawiających włókien. Z tego samego powodu nie będzie tam używany papier, z którego także tworzy się pył. Kartki zastąpiły dotykowe monitory. Pracownicy będą porozumiewać się przez zamontowane w ścianie telefony.

Obecnie przez miesiąc będzie trwało odkażanie obiektu, dopiero później bank zacznie wykorzystywać swoje możliwości.

Bank tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach powstał w 1969 roku. Od początku istnienia przygotowano w nim ponad 80 tys. różnych biostatycznych przeszczepów allo- i ksenogennych oraz przeszczepów biowitalnych. To m.in. kość gąbczasta, chrząstka liofilizowana i błony łącznotkankowe.

W 1999 r. oraz w 2004 r. wspólnie z Instytutem Włókien Chemicznych w Łodzi w RCKiK opracowano nowe opatrunki biologiczno-chirurgiczne "ChorioChit" i "ChitoFib" nagrodzone Złotymi Medalami na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowoczesnych Technologii w Brukseli w Kategorii Nauki Medyczne.

W 2005 r. uruchomiono nowoczesne Laboratorium Hodowli Komórek. Pierwszą wdrożoną techniką dającą duże nadzieje w leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej jest hodowla chondrocytów (komórek tkanki chrzęstnej) w celu autologicznego przeszczepu. Równocześnie prowadzone są prace badawcze nad rozwijaniem nowych produktów oraz doskonaleniem nowo wprowadzanych.

Bank Tkanek jest podzielony na trzy części. Laboratorium przeszczepów biostatycznych zajmuje się obróbką i przygotowywaniem przeszczepów kostnych, ścięgien, powięzi i więzadeł. Laboratorium Allograftów Tętniczych o podwyższonych standardach czystości powietrza jest przystosowana do preparatyki allogenicznych tętnic i naczyń. Laboratorium Hodowli Komórek o podwyższonych standardach czystości powietrza przystosowana jest do hodowli i przygotowywania autologicznych przeszczepów komórek.









Zobacz podobne artykuły


Kiedy szczepionka przeciw świńskiej grypie
Minimum osiem tygodni może zająć opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi świńskiej grypy - powiedziała rzeczniczka producenta leków GlaxoSmithKline Anna Olszewska. Jak jednak podkreśliła, Polska nie będzie miała pierwszeństwa w dostępie do niej. "Trudno jest dokładnie określić, jak długo będzie trwało opracowywanie szczepionki. Specjaliści oceniają minimalny czas na ok. osiem tygodni......
czytaj wiecej
Szczepionki na świńską grypę
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) poinformowała w piątek, że badania wykazały, iż sezonowe szczepionki przeciwgrypowe mają bardzo niewielki wpływ na nową odmianę tej choroby wywołaną wirusem A/H1N1. "Mała jest szansa na to, że sezonowa szczepionka (...) będzie skuteczna także wobec tego wirusa" - powiedziała dyrektor ds. szczepionek Marie-Paule Kieny na konferencji prasowej....
czytaj wiecej