Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Lek na nadciśnienie pomaga odbudować wątrobę

data dodania artykułu: 05 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Losartan, lek stosowany w leczeniu nadciśnienia, może - przynajmniej w przypadku niektórych pacjentów - usuwać wczesne następstwa chorób wątroby, co pozwala uniknąć przeszczepu - informuje pismo "Gastroenterology".
 



Naukowcy z Newcastle University przeprowadzili badania na niewielkiej (14 osób) grupie hiszpańskich pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Choroba była w stadium na tyle zaawansowanym, że doszło do zwłóknienia (zbliznowacenia) wątroby . Następstwem zwłóknienia jest zwykle niewydolność wątroby.

Pod wpływem losartanu u połowy badanych pacjentów zbliznowacenie się cofnęło i wątroba uległa regeneracji. Brytyjscy naukowcy chcą przeprowadzić kilka kolejnych większych badań klinicznych z udziałem pacjentów, których problemy z wątrobą mają związek z otyłością, alkoholem czy chorobami autoimmunologicznymi. Najprawdopodobniej losartan zaburza działania miofibroblastów - w przypadku zwłóknienia komórki te wytwarzają nadmierne ilości bliznowatej tkanki łącznej. Skuteczność działania losartanu można monitorować, sprawdzając poziom we krwi pacjenta substancji zwanej NF-kB, która ma związek z działaniem miofibroblastów.









Zobacz podobne artykuły


Nadtlenek wodoru przyspiesza gojenie ran.
Nadtlenek wodoru, znany głównie pod postacią wody utlenionej pomaga białym krwinkom dotrzeć do miejsca powstania rany i przyspiesza proces gojenia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Autorzy pracy podkreślają, że to pierwszy dowód na sygnalizację tkankową przy pomocy nadtlenku wodoru z udziałem białych krwinek. ...
czytaj wiecej
Brak snu tuczy
Ostatnie badania dowiodły, że osoby, które śpią za mało mają podwyższone ryzyko otyłości. Dzieje się tak, gdyż niedobory snu zaburzają poziom jednego z hormonów kontrolujących apetyt - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Psychoneuroendocrinology". Od dawna wiadomo, że bezsenność ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a w ostatnich latach powiązano ją nawet z ryzykiem nadwagi i otyłości....
czytaj wiecej