Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Leki na chrapanie zwykle nie pomagają

data dodania artykułu: 28 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Niemal trzy czwarte osób stosujących dostępne bez recepty preparaty i przyrządy zapobiegające chrapaniu uważa, że nie są one skuteczne - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską organizację konsumencką. Chrapanie, występujące u co trzeciej dorosłej osoby nie tylko jest utrapieniem dla otoczenia. Rekord świata to 98 decybeli czyli głośniej, niż młot pneumatyczny.

 



Chrapanie może również sprzyjać problemom zdrowotnym, ponieważ utrudnia prawidłowe oddychanie w czasie snu. Zorganizowana przez brytyjską organizację konsumencką "Which?" ankieta dotyczyła najrozmaitszych środków mających zapobiegać chrapaniu - od specjalnych sprayów do gardła po paski naklejane na nos, przyrządy przesuwające do przodu szczękę czy podobny do zegarka aparat który po usłyszeniu chrapania aplikuje śpiącemu elektrowstrząsy. O ich skuteczność zapytano niemal 2000 osób.

Okazało się, że niewiele dostępnych środków pomagało, a niektóre (w rodzaju urządzenia kopiącego prądem) tak bardzo zaburzały sen, że wiele osób nie chciało ich więcej używać. Jak twierdzą eksperci, zanim spróbuje się leczenia, trzeba zidentyfikować przyczynę chrapania i odpowiednio dobrać środki zaradcze. Problem może być związany na przykład ze spaniem na plecach (wówczas języczek utrudnia przepływ powietrza) albo niedrożnością nosa.









Zobacz podobne artykuły


Niebezpieczne chrapanie
Osoby, które cierpią na zaburzenia oddychania w czasie snu (tzw. bezdech senny), objawiające się chrapaniem, mogą mieć gorsze powikłania po udarze mózgu - wynika z badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert. Bezdech senny jest zaburzeniem oddychania, któremu towarzyszą okresowe zatrzymania oddechu w czasie snu. ...
czytaj wiecej
Brak snu tuczy
Ostatnie badania dowiodły, że osoby, które śpią za mało mają podwyższone ryzyko otyłości. Dzieje się tak, gdyż niedobory snu zaburzają poziom jednego z hormonów kontrolujących apetyt - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Psychoneuroendocrinology". Od dawna wiadomo, że bezsenność ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a w ostatnich latach powiązano ją nawet z ryzykiem nadwagi i otyłości....
czytaj wiecej