Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Związek litu w wodzie z samobójstwami

data dodania artykułu: 06 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Obecność jonów litu w wodzie pitnej może obniżać liczbę samobójstw - wynika z pracy japońskich naukowców, którą zamieszcza pismo "British Journal of Psychiatry".

Już wcześniej niektóre badania sugerowały, że istnieje związek między wyższym stężeniem litu w wodzie pitnej a mniejszym odsetkiem samobójstw w populacji. Obecnie, duże dawki soli litu stosuje się w leczeniu poważnych zaburzeń nastroju, takich jak psychoza maniakalno-depresyjna.

 



Naukowcy z japońskich uniwersytetów w Oita oraz w Hiroszimie przeanalizowali związek między stężeniem jonów litu w wodzie pitnej a odsetkiem samobójstw w prefekturze Oita, którą zamieszkuje ok. miliona ludzi.

Okazało się, że liczba samobójstw była znacznie mniejsza w tych rejonach prefektury, w których stężenie litu w wodzie pitnej było najwyższe. Co ważne, spadek odsetka samobójstw obserwowano już przy stosunkowo niewielkim wzroście poziomu tego pierwiastka. Dlatego autorzy pracy podejrzewają, że korzystny wpływ litu na pracę mózgu może zależeć od długotrwałego (tj. wieloletniego) spożywania wody z jego jonami.

Naukowcy apelują o przeprowadzenie podobnych badań w innych krajach, powstrzymują się jednak od sugestii, by dodawać jony litu do wody pitnej.

Jak napisał w komentarzu odredakcyjnym do artykułu prof. Allan Young z Instytutu Zdrowia Psychicznego w Vancouver w Kanadzie, dalsze prace nad tym zagadnieniem mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne społeczeństw. Jego zdaniem warto jest nawet rozważyć szeroko zakrojone doświadczenia uwzględniające dodawanie litu do wody pitnej.

Również Sophie Corlett - dyrektor ds. stosunków zewnętrznych w brytyjskiej organizacji charytatywnej Mind, zajmującej się problemami zdrowia psychicznego - potwierdza, że problem ten zasługuje na dalsze badania.

"Wiemy już, że jony litu mogą działać jako silny stabilizator nastroju u osób z psychozą maniakalno-depresyjną, a podawanie soli litu wiąże się z mniejszą liczbą samobójstw wśród pacjentów z chorobami psychicznymi" - mówi Corlett.

Przypomina jednak, że w wyższych dawkach pierwiastek ten może mieć działania toksyczne i powodować poważne skutki uboczne. Dlatego, wszelkie sugestie na temat dodawania jonów litu do wody pitnej - nawet w niewielkich ilościach - powinny być traktowane bardzo ostrożnie, a decyzje na ten temat powinno się podejmować po przeprowadzeniu bardzo szczegółowych badań.









Zobacz podobne artykuły


Niedoczynność tarczycy a rak wątroby
Kobiety, które w przeszłości miały niedoczynność tarczycy mają znacznie podwyższone ryzyko zachorowania na raka wątroby - poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma "Hepatology".Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Teksas przeprowadzili badania w grupie 420 pacjentów z rakiem wątroby oraz wśród 1.104 zdrowych osób. ...
czytaj wiecej
Biosensor skontroluje naszą wątrobę
Nowy biosensor umożliwia szybkie i tanie badanie kwasów żółciowych, praktycznie w każdym zakątku świata, dzięki czemu diagnozowanie i monitorowanie zmian wątroby możliwe będzie również w domu pacjenta, informuje "The Analyst". Około 170 milionów ludzi na całym świecie choruje na różnego typu schorzenia wątroby....
czytaj wiecej