Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Niedoczynność tarczycy a rak wątroby

data dodania artykułu: 06 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Kobiety, które w przeszłości miały niedoczynność tarczycy mają znacznie podwyższone ryzyko zachorowania na raka wątroby - poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma "Hepatology".

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Teksas przeprowadzili badania w grupie 420 pacjentów z rakiem wątroby oraz wśród 1.104 zdrowych osób. Zebrano dane dotyczące m.in. czynników ryzyka raka wątroby, jak picie alkoholu, palenie papierosów i obciążenia rodzinne oraz schorzeń tarczycy i otyłości. Od wszystkich pobrano próbki krwi do testów wykrywających wirusowe zapalenie wątroby typu B i C (WZW B i WZW C). Są to schorzenia, które mogą prowadzić do rozwoju raka wątroby.

 



Analiza wykazała, że kobiety, które w przeszłości cierpiały na niedoczynność tarczycy były dwukrotnie bardziej narażone na raka wątroby. Nie zaobserwowano podobnej zależności w przypadku mężczyzn. W przypadku pań, które cierpiały na niedoczynność tarczycy przez ponad 10 lat ryzyko raka wątroby rosło trzykrotnie, w porównaniu z kobietami, które nigdy nie miały schorzeń tarczycy. Występowanie otyłości nie miało wpływu na wyniki.

Autorzy pracy podkreślają, że na razie nie wiadomo, czy niedoczynność tarczycy powoduje raka wątroby. Wiadomo jednak, że prowadzi ona do wzrostu stężenia tłuszczów we krwi i może powodować niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, które zwiększa predyspozycje do poważniejszych schorzeń tego narządu, w tym raka.

Naukowcy są zdania, że dalsze badania prowadzone w różnych populacjach ludzi są niezbędne, by potwierdzić związek między niedoczynnością tarczycy u kobiet a rakiem wątroby. Pomogą one również zidentyfikować mechanizmy biologiczne leżące u podłoża tej zależności oraz czynniki genetyczne, które mogłyby zwiększać predyspozycje do raka wątroby u osób z chorobami tarczycy.

Niedoczynność tarczycy objawia się niedoborem hormonów tarczycy. Występuje ok. 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, głównie w przedziale wiekowym 40-60 lat.

Początkowe symptomy niedoczynności tarczycy są mało charakterystyczne - są to przede wszystkim senność, osłabienie, wolniejsze ruchy, ciągłe uczucie zimna, obrzęki twarzy, powiek i rąk, sztywność stawów i mięśni, obniżenie głosu. Spowolnieniu ulega metabolizm, dlatego - mimo spadku apetytu - pacjenci tyją, mają zaparcia, pojawiają się u nich zaburzenia stężenia tłuszczów we krwi, z czym związany jest szybszy rozwój miażdżycy i choroby wieńcowej serca. Osoby cierpiące na to schorzenie mają suchą skórę; suche, rzadkie i łamliwe włosy. Trudno im się skoncentrować, mają kłopoty z pamięcią. U kobiet obserwuje się nieregularne miesiączki, a mężczyźni mają zaburzenia erekcji.

Terapia niedoczynności tarczycy polega na doustnym podawaniu hormonów produkowanych przez ten narząd.









Zobacz podobne artykuły


Rybie tłuszcze a rak wątroby
Kwas tłuszczowy z grupy omega-3, obecny w tłustych rybach morskich, hamuje wzrost guzów nowotworowych u myszy i zwiększa skuteczność chemioterapii, chroniąc zarazem przed jej toksycznym działaniem - wynika z najnowszych egipskich badań, które publikuje pismo "Cell Division". ...
czytaj wiecej
Polska wydaje zbyt mało na onkologię
Polska należy do krajów Europy, które wydają najmniej na onkologię i udostępniają pacjentom najmniej nowych leków przeciwnowotworowych - wynika z najnowszego raportu naukowców szwedzkich z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, który przedstawiono na konferencji prasowej w Warszawie. Bezpośrednie koszty leczenia nowotworów złośliwych wynoszą w Polsce 41 euro na osobę....
czytaj wiecej