Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 14 kwiecień 2009 źródło: Program pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce
Rozdrażnienie, niepokój, depresja... pamiętaj, że wszystkie te objawy są przejściowe i żaden z nich nie stanowi zagrożenia dla życia w przeciwieństwie do kontynuowania palenia. Twoje zachowanie może różnić się w czasie odzwyczajania się od palenia. Istnieją praktyczne metody aby zmniejszyć uciążliwość tych objawów.


Najczęściej spotykane objawy odstawienia papierosów to:

Wzmożony kaszel
Świadczy o odzyskiwaniu przez oskrzela funkcji oczyszczających. Kaszel zazwyczaj mija po kilkunastu dniach. Pij więcej wody i soków owocowych. Tabletki przeciwkaszlowe stosuj tylko w razie silnego kaszlu.

Ból głowy
Związany jest z obniżającym się stężeniem nikotyny we krwi. Możesz odczuwać również większą podatność na stresy.
Staraj się głęboko oddychać, co pomoże Ci się zrelaksować. Więcej odpoczywaj.

Trudności z koncentracją
Związane jest to również ze zmniejszającym się stężeniem nikotyny we krwi.     Głęboko oddychaj, aby dostarczyć więcej tlenu do mózgu. Staraj się uprawiać więcej ćwiczeń fizycznych.

Suchość i ból gardła
Tytoń powoduje podrażnienie gardła, ale jednocześnie znosi ból. Nie drażnisz już gardła dymem tytoniowym, ale i nie znosisz już bólu spowodowanego przez uprzednio wywołane podrażnienie.     Przyjmuj więcej płynów: wody i soków owocowych. Tabletki i środki w aerozolu stosuj tylko w razie potrzeby.

Nadpobudliwość
Jest również związana ze spadającym stężeniem nikotyny we krwi.
Pij dużo wody i soków owocowych, aby "wypłukać" nikotynę i inne substancje chemiczne.

Obstrukcja
Nikotyna pobudza perystaltykę jelit. Jej brak powoduje rozleniwienie jelit przez co pasaż pokarmowy będzie wydłużony do czasu, gdy Twój organizm nie przystosuje się do tych warunków.
Spożywaj więcej płynów i produktów zawierających błonnik. Jedz więcej świeżych owoców i warzyw, suszonych śliwek, spożywaj otręby pszenne aż do ustąpienia objawów. Jest do naturalny sposób pobudzenia pasażu pokarmowego.

Wzmożone uczucie głodu
Brak nikotyny powoduje odblokowanie zmysłów węchu i smaku i dlatego jedzenie lepiej smakuje. Poza tym wkładaniem jedzenia do ust i gryzieniem kompensujesz wyuczony nawyk trzymania czegoś w ustach.
Przestrzegaj zaleceń dietetycznych: jedz owoce, warzywa oraz potrawy niskokaloryczne i lekkostrawne, pij dużo wody mineralnej i soków owocowych.

Powyżswze dolegliwości mijają bezpowrotnie. Po ich ustąpieniu bardzo szybko poczujesz się znacznie lepiej niż w czasie palenia.

Zobacz podobne artykuły


Rak płuc - objawy
Każda choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej
Palenie papierosów boli
Palacze, którzy mimo diagnozy raka płuca nie chcą rzucić palenia mają większe dolegliwości bólowe w czasie choroby niż pacjenci, którzy nie palili nigdy lub rzucili palenie - informuje pismo "Journal of Pain".
...
czytaj wiecej