Przepuklina rozworu przełykowego może być przyczyną zwracania pokarmów i wypływu kwasów żołądkowych do przełyku. Może także wywoływać ból, zwany ZGAGĄ. Dolegliwość ta spowodowana jest przez wysunięcie się części żołądka przez otwór w przeponie, najczęściej występuje przy nadwadze lub w ostatnich miesiącach ciąży. Zgłoś się do lekarza.
Postępowanie: Jeżeli masz nadwagę, lekarz prawdopodownie zaleci ci dietę, mającą pomóc w schudnięciu. Może doradzić unikanie tytoniu napojów alkoholowych na czas przeprowadzania kuracji. Lekarz może przepisać lek neutralizujący działanie kwasów żołądkowych. Zaleci unikanie schylania się i noszenia pasków i ciasnej, opinającej okolice brzucha odzieży.
Prawdopodobnie przyczyną twoich dolegliwości jest WRZÓD ŻOŁĄDKA lub DWUNASTNICY. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz może udzielić informacji jak postępować i zapisać leki wspomagające leczenie się wrzodu. Może skierować na badania (endoskopia, kontrastowe prześwietlenie przewodu pokarmowego), w celu dokładnego zlokalizowania wrzodu. Prawdopodobnie zaleci spokój, unikanie palenia tytoniu i spożywania napojów alkoholowych. Może przepisać leki neutralizujące działanie kwasów żołądkowych.
Prawdopodobnie przyczyną dolegliwości jest obecność KAMIENI ŻÓŁCIOWYCH w przewodzia łączącym woreczek żółciowy z przewodem pokarmowym. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz może zalecić przeprowadzenie cholecystografii lub badania ultrasonograficznego. W razie potwierdzenia diagnozy lekarz zaleci ograniczenie spożywania tłustych potraw, może przepisać środki rozkurczowe, w celu zmniejszenia bolesności. Jeżeli objawy będą się utrzymywały, konieczna może okazać się operacja usunięcia woreczka żółciowego. W niektórych przypadkach wystarczające jest zastosowanie leków rozpuszczających kamienie.
Prawdopodobnie przyczyną dolegliwości jest ŻÓŁTACZKA, spowodowana zaburzeniami czynności wątroby lub woreczka żółciowego. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie analizy krwi, badania ultrasonograficznego i tomografii komputerowej. Leczenie będzie zależało od rozpoznania.
Prawdopodobnie przyczyną dolegliwości jest chroniczne ZAPALENIE ŻOŁĄDKA. Spożywanie alkoholu tylko zaostrza chorobę. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: W razie utrzymujących się wymiotów lekarz zaleci prawdopodobnie przejście na ścisłą dietę i picie dużej ilości napojów bezalkoholowych. Kiedy poczujesz się lepiej lekarz prawdopodbnie zaleci stopniowe wprowadzanie stałych pokarmów. W przypadku wystąpienia bólu brzucha lekarz może przepisać ci środek neutralizujący działanie kwasów.
Pradopodobnie przyczyną twoich dolegliwości jest ucisk mózgu w wyniku krwotoku lub mowotworu.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie skieruje cię na tomografię komputerową i badanie radioizotopowe komórek mózgu. Leczenie zazwyczaj polega na przeprowadzeniu zabiegu lub podawaniu leków mających zmniejszyć ucisk i usunąć objawy.
Skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków są nudności i wymioty. Omów ten problem z lekarzem.
Przyczyna twoich dolegliwości nie jest znana.
Zasięgnij porady lekarza.
Mdłości lub poranne wymioty we wczesnym okresie ciąży to objaw jak najbardziej normalny. Najczęściej występują mniej więcej o jednej porze, towarzyszy im brak miesiączki. Zgłoś się do lekarza w celu potwierdzenia, czy jesteś w ciąży.
Zobacz także: MDŁOŚCI I WYMIOTY W CZASIE CIĄŻY