- zaburzenia snu,
- utrata apetytu,
- utrata zainteresowania życiem seksualnym,
- nawracające bóle głowy,
- utrata energii?
Prawdopodobnie możliwa jest CHOROBA DEPRESYJNA. Często rozwija się bez wyraźnej przyczyny i w najcięższych przypadkach może towarzyszyć jej poczucie zaszczucia, winy, braku własnej wartości. Zaburzenia snu, wczesne przebudzenia, są powszechnymi objawami depresji. Osoba w stanie poważnej depresji może rozważać ewentualność samobójstwa.
Postępowanie: Zależy od typu i powagi objawów. Może polagać na podawaniu leków i psychoterapii. Leki przeciwdepresyjne, zwykle działają po około 2-3 tygodniach. W razie głębokiej depresji może być potrzebna hospitalizacja. Możliwe jest zastosowanie terapii elektrowstrząsowej, polegającej na przepuszczeniu przez mózg impulsów elektrycznych.
Po stracie kogoś bliskiego, kochanego zazwyczaj odczuwamy żal, może on jednak przerodzić się w depresję. Czas trwania żałoby jest zasadniczą częścią pogodzenia się ze stratą i nie należy go nienaturalnie przyspieszać. Wiele osób ma w tym okresie wrażenia, jakby widziało lub słyszało osobę zmarłą i jest to zjawisko całkowicie normalne.
Sposoby domowe: Nie spodziewaj się, że wrócisz do normalnego sposobu funkcjonowania już po kilku dniach czy tygodniach. Często potrzeba wielu miesięcy na pogodzenie się ze stratą. Nie sądź jednak, że nie wolno ci się poddawać, czy też że poddanie się nieszczęsciu to objaw słabości. Porady lekarza zasięgnij, gdy depresja nie pozwala ci normalnie funkcjonować w społeczeństwie, gdy miewasz problemy ze snem. Prawdopodobnie dostaniesz jakieś leki przeciwdepresyjne bądź uspokajające.
Często przyczyną depresji są różnego rodzaju wydarzenia losowe. Niektóre osobu reagują silniej niż inne. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli depresja czyni życie nie do zniesienia, uniemożliwia uporanie się z codzinnymi sprawami, stan się pogarsza lub przyjaciele wyraźnie martwią się o ciebuie.
Postępowanie: Zalezy od typu i powagi objawów. Lekarz może zapisać leki przeciwdepresyjne. W razie poważnych problemów, może okazać się konieczne leczenie specjalistyczne (np. psychoterapia). W niektórych przypadkach potrzebny bywa pobyt w szpitalu w celu kontrolowania leczenia.
Przyczyną dolegliwości może być uogólniony stres, zwłaszcza jeżeli przez dłuższy czas odczuwałeś utrzymujące się napięcie.
Sposoby domowe: Postaraj się zredukować stres do minimum, unikać większych wzruszeń, omów swoje odczucia z przyjacielem, posłuchaj jego rad, jak uporać się z problemami. Poświęć trochę czasu na ćwiczenia fizyczne, które pozwolą odwrócić uwagę od codziennego wysiłku i kłopotów. Ogranicz spożycie alkoholu. Zasięgnij porady lekarza, jeżeli czujesz, że te sposoby są nieskuteczne lub depresja zdaje się pogłębiać.
Przyczyną złego samopocucia jest u ciebie prawdopodobnie DEPRESJA POPORODOWA.
Depresja przedmiesiączkowa jest zjawiskiem bardzo częstym. Jej intensywność może się różnić - od umiarkowanego niezadowolenia do poważnej depresji zaburzającej cynności organizmu. Może jej towarzyszyć wzmożona pobudliwość, agresja, lekki przyrost ciężaru ciała, bóle głowy, wzdęcia, obrzęk stawów skokowych. Jeżeli dolegliwości utrudniają ci normalny tryb życia, zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz uspokoi cię i zaleci unikanie - w miarę możliwości - stresów w dniach poprzedzających miesiączkę. Może przepisać leki zapobiegające objawom fizycznym.
Przyczyną depresji może być choroba infekcyjna.
Sposoby domowe: Nie staraj się zbyt szybko wracać do normalnego trybu życia. Odżywiaj się dobrze i dużo śpij, aby odzyskać siły. Jeżeli okres depresji przeciąga się ponad dwa tygodnie, zasięgnij porady lekarza. Możliwe, że przepisze ci leki przeciwdepresyjne.
Regularne spożywanie alkoholu, nawet w pozornie niewielkich ilościach, wywołuje po pewnym czasie fizyczne i psychiczne objawy depresji, które mogą utrzymywać się w dniach, kiedy nie pijesz alkoholu.
Sposoby domowe: Depresja powinna ustąpić po zaprzestaniu picia alkoholu. Jeżeli masz z tym trudności lub depresja utrzymuje się, albo nasila, skonsultuj się z lekarzem.
W średnim wieku, gdy dzieci zaczynają opuszczać dom i zbliża się starość, niestabilność emocjonalna może prowadzić do DEPRESJI. U kobiet ten problem często wiąże się z menopauzą i przełomem hormonalnym. Dla kobiet i mężczyzn "kryzys wieku średniego" stanowi wyzwanie (niepewne cele zawodowe, pogarszający się stan zdrowia, narastające lęki seksualne - prowadzą do depresji).
Sposoby domowe: Lekarz może zalecić leki przeciwdepresyjne i/lub hormonoterapię substytucyjną dla kobiet. Postaraj się dokładnie omówić swoje problemy z rodziną i przyjaciółmi. Przyjmij proces starzenia się za normalne zjawisko. Poszukaj nowych zainteresowań i hobby, dużo wypoczywaj, dbaj o zdrowie fizyczne, odżywiaj się umiarkowanie. Jeżeli uznasz, że sam nie potrafisz sobie pomóc, zasięgnij porady lekarza, który prawdopodobnie zleci badania, mające na celu wykrycie przyczyn dolegliwości.
Przyczyny depresji mogą być ukryte. Zasięgnij porady lekarza.