Najbardziej prawdopodobna jest brodawka łojotokowa, często spotykany i nieszkodliwy typ brodawki. Najczęściej występuje u osób starszych. Jej wielkość może być różna - od 1 do 3 cm. Należy jednak zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy.
Postępowanie: Brodawka łojotokowa nie wymaga specjalnego leczenia, lekarz może jednak zdecydować o jej usunięciu i dokładnym przepadaniu pod mikroskopem w celu wykluczenia zmian nowotworowych.
Znamiona, małe, czasem wypukłe przebarwione miejsca, które posiadasz od wczesnego dzieciństwa, zwykle nie ulegają zmianom i nie pojawiają się po okresie dojrzewania. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale jeżeli pojawiają sie zmiany, może zaistnieć niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka złośliwego, jako jednej z form raka skóry. Zasięgnij porady lekarza w jak najszybszym terminie.
Postępowanie: Jeżeli znamię jest nieszkodliwe lekarz może cię uspokoić. W razie wątpliwości w odniesieniu do diagnozy, może skierować cie na biopsję, aby przekonać się czy istnieje jakaś ukryta dolegliwość. Jeżeli okaże się, że pojawiły się komórki rakowe, znamię oraz sąsiadująca z nim skóra zostaną usunięte. Równocześnie zostanie prawdopodobnie przeprowadzony przeszczep skóry w celu pokrycia miejsca operacji.
Prawdopodobnie pojawiły się u ciebie zwykłe brodawki. Kiedy wirus zaatakuje komórki skóry i spowoduje ich gwałtowne rozrastanie pojawiają się zwykłe BRODAWKI. Wirusy brodawek rozprzestrzeniają się poprzez dotyk lub zetknięcie ze skórą otartą z brodawki. Kiedy pojawiają się na stopach, mogą powodować ból pod wpływem ucisku.
Sposoby domowe: Większość brodawek znika sama z czasem, jeżeli jednak są dokuczliwe, można zastosować któryś ze środków ogólnodostępnych do smarowania. Obumarłą tkankę należy usunąć pumeksem. Jeżeli nie ma poprawy, skonsultuj się z lekarzem. Może cię skierować do dermatologa lub na zabieg usunięcia brodawki ciekłym azotem lub dwutlenkiem węgla lub jej wypalenia.
Prawdopodobnie przyczyną twoich dolegliwości jest pojawienie się infekcji wirusowej w postaci BRODAWKI okołoodbytniczej. Często narasta bardzo szybko i może być niezwykle dokuczliwa. Przeważnie jest przenoszona drogą płciową. Może zaniknąć samoistnie, ale też często nawracać. Nie próbuj samodzielnie się leczyć. Zdecydowanie zasięgnij porady lekarza jeżeli wystąpią podobne objawy.
Postępowanie: Możliwe, że lekarz zaleci ci stosowanie kremu lub innego preparatu do smarowania brodawek. Prawdopodobnie zaleci utrzymywanie zaatakowanego obszaru w maksymalnej czystości i chronienie przed wilgocią. Możliwe, że dostaniesz skierowanie na specjalistyczne badania w celu wykluczenia choroby wenerycznej i zalecenie unikania kontaktów seksualnych do czasu zniknięcia brodawek.
Prawdopodobnie wystąpiła u ciebie TORBIEL łojowa, pojawiająca się wtedy, gdy gruczoł łojowy napełni się gęstym, serowatym płynem. Zwykle występuje na głowie. Z reguły takie torbiele są nieszkodliwe, może jednak dojść do zakażenia. Jeżeli zgrubienie czerwienieje i zaczyna boleć lub brzydko wyglądać, zasięnij opnii lekarza.
Postępowanie: Jeżeli torbiel uległ zakażeniu lekarz prawdopodobnie zapisze antybiotyki. Czasami zaleca się usunięcie torbieli.
Przyczyna twoich dolegliwości wydaje się być ukryta. Zasięgnij opinii lekarza w celu jej odkrycia i ustalenia właściwego leczenia.