Dolegliwości stawów, szczególnie kończyn, praktycznie zawsze wiążą się z jakimś urazem lub naderwaniem mięśni i wiązadeł otaczających staw. Schorzenia objawiające się bólem stawów są domeną osób starszych, nie dzieci. Nie należy jednak lekceważyć bólów stawów, jeżeli występują przy złym samopoczuciu, przedłużają się lub powracają.
Prawdopodobnie jest to tylko drobny uraz stawu lub naciągniecie mięśnia lub więzadeł. Zazwyczaj tego typu kontuzje u dzieci nie wymagają interwencji lekarskiej.
Co robić:
- przyłóż zimny kompres w miejsce urazu jak najszybciej
- postaraj się usztywnić staw bandażem, ale nie zaciskaj go zbyt mocno aby krew mogła swobodnie krążyć
- przekonaj dziecko aby przez jeden dzień starało się nie poruszać kończyną która doznała urazu
- zadbaj by przez kolejne dni dziecko nie nadwyrężało stawu.
Kiedy do lekarza:
Do lekarza należy się zgłosić jeśli na dzień następny ból nie ustał lub gdy dziecko poczuje się gorzej.
Prawdopodobne zwichnięcie stawu lub złamanie sąsiadującej z nim kości. Jeżeli potrafisz to udziel dziecku pierwszej pomocy. Wezwij także pomoc medyczną lub udaj się do najbliższej placówki medycznej z oddziałem chirurgicznym.
Postępowanie: Zostanie zrobione prześwietlenie stawu w celu rozpoznania rozległości urazu. Dalsze działania uzależnione są od wyniku prześwietlenia i mogą polegać na: nastawieniu stawu, unieruchomienie stawu, w skomplikowanych przypadkach może okazać się potrzebny zabieg chirurgiczny.
może być przyczyna opisanych objawów. Prawdopodobnie zapalenie powstało w wyniku infekcji bakteryjnej.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie zleci pobranie i zbadanie płynu z chorego stawu. Może także zlecić badanie krwi. Jeżeli diagnoza się potwierdzi to dziecku zostanie zaordynowana dawka antybiotyków. W przypadku stanu zapalnego, bez infekcji, zostaną podane leki przeciwzapalne.
Prawdopodobna przyczyna jest schorzenie biodra lub kości udowej choć nie można wykluczyć innych mniej poważnych przyczyn określanym ogólnie jako podrażnienie stawu biodrowego (ból biodra bez wyraźnej przyczyny).
Postępowanie: Lekarz zleci prawdopodobnie prześwietlenie bolącego biodra. Jeżeli się potwierdzi wstępnie postawiona diagnoza to w pierwszej kolejności zostanie nakazana dziecku jak najmniejsza ruchliwość i dużo odpoczynku. Czasem niezbędne jest całkowite unieruchomienie biodra, rzadziej zabieg chirurgiczny. W późniejszej fazie leczenia niezbędne będą ćwiczenia wzmacniające mięśnie nogi.
Jeżeli badanie nie ujawni przyczyny bólu, to lekarz prawdopodobnie zleci tygodniowy odpoczynek i unikanie wyczerpujących ćwiczeń przez kolejne 7 dni. Takie postępowanie zwykle leczy podrażnienie biodra.
Niewielkie nadwyrężenie lub skręcenie będące wynikiem niedostrzeżonego urazu może powodować opisane objawy. Jest to także najpowszechniejsza przyczyna bólu stawów u dzieci.
Co robić: Nakłoń dziecko aby bolący staw najrzadziej jak mogło używało przez co najmniej 1 dzień. Zwróć się do lekarza jeśli dziecko poczuje się gorzej lub gdy ból nie minie po 24 godzinach.
Możliwa przyczyna dolegliwości to Plamica Henocha - Schonleina. Jest to rzadka choroba uczuleniowa, powodująca zapalenie stawów i podskórne wysięki krwi, niekiedy nawet do jelit co powoduje dodatkowe bóle brzucha.
Postępowanie: Dziecko będzie prawdopodobnie wymagało przeprowadzenia wielu badań w tym krwi. Wynik badań umożliwi postawienie dokładnej diagnozy. Samo wykonanie tych badań będzie być może wymagało pozostawienie dziecka w szpitalu. Leczenie uzależnione jest od przyczyn i ostrości objawów.
Ogólna infekcja wirusowa to np. grypa. U dzieci ujawnia się ona katarem, złym samopoczuciem i gorączką powyżej 38 stopni. Jeżeli dodatkowo dziecko miało kontakt z chorą na grypę osobą to możemy mieć już bardzo dużą pewność.
Jeżeli ból się nasili znacznie lub uniemożliwi dziecku poruszanie kończyną - WEZWIJ LEKARZA !
Sposoby domowe PRZY OGÓLNEJ INFEKCJI WIRUSOWEJ:
Jeżeli dziecko gorączkuje to staraj się obniżyć temperaturę poprzez:
- usunięcie zbędnej odzieży
- utrzymywać temperaturę pomieszcenia w granicach 15-17 stopni
- przecieraniu ciała dziecka gąbką zanurzoną w chłodej wodzie
- podawaniu zaleconych dawek leku przeciwgorączkwego
- zapewnieniu przynajmniej 1/2 litra płynów dziennie.
Ważne jest aby dziecko dużo piło, nie należy się jednak przejmować jeżeli nie ma apetytu.
Przyczyna bólu stawów może być młodzieńcze zapalenie wielostawowe. Powoduje ono również złe samopoczucie dziecka.
ZASIĘGNIJ PORADY LEKARZA !
Postępowanie: W celu postawienia dokładnej diagnozy niezbędne będzie wykonanie badania krwi i prześwietlenie klatki piersiowej. Jeżeli diagnoza potwierdzi młodzieńcze zapalenie wielostawowe, to zostaną przepisane leki przeciwzapalne. Często niezbędne okazują się także ćwiczenia pod nadzorem terapeutów a także zakładanie dziecku na noc lekkich łupek przez okres kilku miesięcy.
Dziecko ma nietypowe przyczyny bólu stawów. Skonsultuj sie z lekarzem.